«
  1. Anasayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Among Us Oyunu Hakkında Bilgiler

Among Us Oyunu Hakkında Bilgiler

Son zamanlarda adını sıkça duyuran oyun. Yakın zamanda ABD’li politikacı Alexandria Ocasio-Cortez canlı yayında bu oyunu oynayıp izlenme rekoru kırmıştı. Bu yazı içeriğimizde Among Us oyunu nedir?, nasıl indirilir?, Nasıl oynanır? başlıkları bulabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Among Us Nedir?

Amerikan oyun stüdyosu InnerSloth tarafından geliştirilip ve 15 Haziran 2018 çıkan çevrim içi çok oyunculu bir sosyal oyundur.  Oyunda iki rol bulunmaktadır. Bunlardan birisi Crewmate (Türkçe: Takım Arkadaşı) diğeri ise impostor (Türkçe: sahtekar) olarak uzay temalı bir ortamda başlayabilirsiniz. Oyunda amaç; Crewmate (Takım Arkadaşı) olan taraf, impostor (sahtekar) belirleyip onları ortadan kaldırmalı ve haritada bulunan diğer görevleri tamamlamasıdır. impostor (sahtekar) olan taraf ise tek dertleri Crewmate (Takım Arkadaşı) yani onları yok etmek. İlk başlarda pek bilinmeyen oyun zamanla , Twitch yayıncıları, oyuncu youtuberlar ve yakın zamanda ABD’li politikacı Alexandria Ocasio-Cortez da canlı yayında oynaması ile bilinen bri oyun haline geldi. Bir anda popülerleşen oyun yapımcılar tarafından geliştirmeye odaklandı.

Among Us Nasıl Oynanır?

En az 4 en çok 10 çevrim içi çok oyunculu bir oyundur. Oyuna girenlerin 1–3’ü her oyunda rastgele olarak impostor (sahtekar) seçilirken, geri kalanlar Crewmate (Takım Arkadaşı) olurlar. Oyunda şimdilik 3 harita bulunmaktadır. Bunlar,uzay gemisi (The Skeld), karargah binası (Mira HQ) ve gezegen üssü (Polus).

Mürettebat tarafına, Elektrikli yeniden kablolama ve yakıt doldurma motorları gibi hayati sistemler üzerindeki bakım çalışmalarından oluşan mini oyunlar biçiminde harita üzerinde tamamlamaları için görevler verilir. Sahtekarlar ise, haritanın sistemlerini sabote etmek, havalandırma deliklerini geçmek, diğer Sahtekarları tespit etmek ve Mürettebat arkadaşlarını öldürmek için sahte bir görev listesi verilir. Bir oyuncu öldüğünde hayalete dönüşür. Öldükleri zaman Duvarlardan geçme yeteneğine sahip olurlar. Herkes tarafından görünmezler. Sadece ölüp hayalet olan diğer oyuncular tarafından gözükebilirler. Dünyayla yalnızca sınırlı şekillerde etkileşime girebilirler. Hayaletlerin yanı sıra tüm oyuncuların sınırlı bir görüş konisi vardır, bu da oyuncuların oyunun yukarıdan aşağıya bakış açısına rağmen diğer oyuncuların görüşünden saklanmasına izin verir.

Mürettebat arkadaşları oyunu kazanması için, öldürülmeden tüm görevleri tamamlayıp diğer yandan da tüm sahtekarları bulup ortadan kaldırması gerekmektedir. Sahtekarların kazanması için, Sahtekarların sayısı Mürettebat Arkadaşlarının arkadaşlarının sayısına eşit olması için veya sabotaj geri sayımı bitecek şekilde yeterince Mürettebat öldürmelidir. Ölüp Hayalete dönüşenler ise; oyunda Crewmate ve Impostor hayaletleri için görevleri tamamlayarak ve sabotajlar yaparak yaşayan takım arkadaşlarına yardım etmektir.

Bir sahtekar ,bir sabotaj gerçekleştirdiğinde, bir sonuç olur (tüm ışıkların sönmesi gibi) ya da bir geri sayım başlar ve sabotaj bitmeden çözülmelidir, yoksa tüm Mürettebat arkadaşları ölür. Sabotajlar, hangi sabotajın yapıldığına bağlı olarak oyuncular tarafından çeşitli şekillerde çözülebilir. Bir oyuncu bir ceset bulursa, onu rapor edebilirler, bu da diğer tüm oyunların durdurulduğu bir grup toplantısına yol açar ve oyuncular, bir Sahtekarın cinayeti çevreleyen kanıtlara dayanarak kimin olduğuna inandıklarını tartışır. Çoğunluk oyuna ulaşılırsa, seçilen kişi haritadan çıkarılır ve ölür. Oyuncular ayrıca herhangi bir zamanda haritadaki bir düğmeye basarak bir “acil durum toplantısı” da çağırabilirler. Oyun ya yazılı sohbette oynanabilir, burada oyuncular yalnızca toplantılar sırasında ve sadece canlılarsa iletişim kurabilirler, hayaletler birbirleriyle konuşabilir. Her oyunun lobisinde görüş mesafesi ve acil durum toplantıları gibi oyunun yönlerine ilişkin çeşitli özelleştirme seçenekleri mevcuttur. Ayrıca, bazıları ücretli indirilebilir içerik olan on uzay giysisi renginden, görünümlerinden, şapkalarından ve evcil hayvanlarından biri dahil olmak üzere birçok kozmetik seçeneği vardır.

Among Us Minimum Sistem Gereksinimleri

Düşük konfirigasyonlu bir bilgisayarda bile çok rahat oynanabilecek bir oyundur.

  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1+
  • İşlemci: SSE2 instruction set support
  • Bellek: 1 GB RAM
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 250 MB kullanılabilir alan

Among Us Fiyatı Nedir?

Oyun bilgisayar ve Android, İOS indirilebilir mobil sürümleri  mevcuttur. Stream store üzerinden 10.50 TL satılmaktadır.

Among Us Google Play Store Yükleme Linki için >> BURAYI Tıklayınız.

Among Us Apple APP Store Yükleme Linki için >> BURAYI Tıklayınız.

Ayrıca Oyun haberleri kategorisinde yer alan, Fortnite Oyunu Hakkında Bilgiler içeren yazıya bağlantıyı tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *