«
  1. Anasayfa
  2. Telefon
  3. Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

Android Deprem Uyarı Sistemi nedir? Nasıl Aktif Edilir? Deprem, ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan, bilinçsiz kentleşme sorunu neticesinde en çok zarar veren doğal afetlerin başında yer almaktadır. Android Deprem Uyarı Sistemi Google’un 2021 yılında uygulamaya koyduğu, halkı olası felaketlere karşı önceden bilinçlendiren bir uyarı bildirim sistemidir. Sistemin çalışma şekli tamamen konum teknolojisi ile eş zamanlı çalışmaktadır. Çevrenizde 4.5 ve üstü bir deprem gerçekleştiğinde Google telefonunuza uyarı göndermektedir. Kayıtlara geçen depremler, ShakeAlert ve Android özel veri yazılımlar tarafından sağlanmaktadır. Ocak ayında Antalya’nın Alanya ilçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde meydana gelen depremi, Google öncesinde fark ederek, 1 dakika önce kullanıcılarına bildirim göndererek ve Android Deprem Uyarı Sistemi gündeme gelmişti.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Aktif Edilir?

Bildirimler Wİ-Fİ yada mobil internet hattı açık olan kullanıcılara gönderilmektedir. Yani telefonunuzun interneti açık olmalıdır.

  1. Android telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girin.
  2. Karşınıza gelen sayfanın biraz aşağısına inin ve “Konum” yazısına dokunun. Eğer telefonunuzda Arama ayarları bölümü de varsa konum yazıp daha hızlıda ulaşabilirsiniz.
  3. Karşınıza gelen yeni ekranda “Deprem Uyarıları” yazısına dokunun.
google android deprem uyarı sistemi
Google Android Deprem Uyarı Sistemi

Önerilen İçerik; Xiaomi Telefonlarda Acil durum çağrısı ayarı nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI linkini tıklayabilirsiniz.

“Deprem Uyarıları” yazısının hemen yanında ki seçeneği aktif etmeniz yeterlidir. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmeti açık konumda bırakmanızda fayda var. Tabi ki bu servis kullanıcılara sunulurken Google;
1- Civarda oluşan depremlerin hepsini algılama garantisi vermez.
2- Deprem’in şiddeti ile ilgili bilgi tam olarak doğru olmaya bilir.
3- Uyarı sallantı başlamadan önce, sallantı sırasında veya sonrasında alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *