«
  1. Anasayfa
  2. Mobil
  3. Android Telefonlarda Kişi Rehberi Yedekleme ve Geri Yükleme

Android Telefonlarda Kişi Rehberi Yedekleme ve Geri Yükleme

Android Telefonlarda Kişi Rehberi Yedeklemek ve Geri Yüklemek. Yeni bir telefon aldığınızda veya mevcut telefonunuzu bazı sebeplerden dolayı sıfırlamak istediniz veya telefonunuzun çalınmaya, kaybolma durumlarına karşı kişi telefon listenizin bir kopyasını almak istiyorsunuz, telefon rehberini ücretsiz uygulamalar ile yapılabileceği gibi android telefonların kendi özellikleri üzerinden de ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Android Telefonlar üzerinden iki türlü rehber yedeklemek nasıl yapılır bakalım.

Yazı İçeriği:

Rehber Yedeklemek

Kişileri Dışa Aktarmak

Android telefon Kişiler uygulaması açın. Açılan kişi listesi alanın sağ üst köşesinde “Daha Fazla” seçeneğine dokunun.(Bu ekran bazı telefon modellerinde sol alt köşede ve ayarlar isminde  geçebilir).“Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Karşınıza 2 menü gelecek. “Kişileri içe Aktar/Dışa Aktar” ve “Cihaz Kişilerini Şuraya Taşı”.

“Kişileri içe Aktar/Dışa Aktar” seçeneğine tıkladığınızda, “İçeri Aktar” ve “Dışa Aktar”  isminde iki seçenek karşımıza çıkacak. Bizler ilk önce yedek alacağımız için “Dışa Aktar” seçeneğini tıklıyoruz. Kişi rehberin nereye yedekleneceği konusunda sizlere, Cihaz Hafızası, SD Kart, Avea (kullandığınız hat ne ise) seçenekler sunacaktır. Diyelim ki… SD kart içine yedek alıcaz ve SD Kart seçeneğini tıklıyoruz rehberimiz “kişiler.vcf” isminde SD kartımıza kayıt edilecektir.

Android telefonunuzu bilgisayarınıza usb den bağlayıp SD kartınızın içine girdiğinizde aldığınız “kişiler” isminde rehberinizi göreceksiniz. Bu sizin adres defteri yedeğiniz olmaktadır. Bu dosyayı bir kopyasını bilgisayarınıza yada gmail, yandex yada benzeri bir sanal diskinizde yedeklemenizi tavsiye ederiz.

Benim tavsiye edeceğim en hızlı ve kolay yol “Cihaz Kişilerini Şuraya Taşı” menüsü. Bu menüye tıkladığınızda android telefonunuza bağladığınız Gmail hesap bilginiz karşınıza gelecektir. Eğer bu adresi seçip aktarma işlemi yaparsanız böylece adres defteriniz olduğu gibi gmail kişiler kısmına aktarılacaktır. İşlemin sağlamasını yapmak isterseniz, taşıma işleminden sonra Tarayıcınızdan gmail giriş yapıp “Google Kişiler” sekmesini tıklarsanız adres defterinizdeki kişilerin telefon bilgilerinin geldiğini göreceksiniz.

Yedeklenen kişileri Geri Yüklemek

Diyelim ki.. telefonu resetledik veya yeni bir telefon aldık, şimdi iki yöntemle yukarıda bahsettiğimiz adres defterlerini geri taşıyalım. “Kişileri içe Aktar/Dışa Aktar” yöntemiyle “kişiler.vcf” isminde telefonumuzun SD kartına yedeklemiştik. Telefonumuzu bilgisayara bağlayıp, bu dosyayı yeni telefonun yada resetlenen telefonun SD kartının içine koyalım. Telefon Rehberi > Ayarlar > “Kişileri içe Aktar/Dışa Aktar” menüsüne gelin. “İçeri Aktar” seçeneğini Tıklayın. SD kart seçeneği gelecek onu seçin, “kişiler.vcf” dosyasını otomatik olarak arayıp bulup adres defterinizi android telefonunuza yükleyecektir.

Bana göre en hızlı yol, Aynı ekranda “Cihaz Hafızası” seçersek, “Cihaz Kişilerini Şuraya Taşı” yöntemimizle “Gmail Kişilere” taşıdığımız yöntem. Gmail kişilere yedek aldığımız hesap bilgilerini telefonun hesaplarım kısmına girdiyseniz telefon rehberini o gmail adresi seçerek geri yükleyebilirsiniz.

Android Telefonlarda Kişi Rehberi Yedekleme ve Geri Yükleme işlemleriyle ilgili sormak istediğiniz bir konu varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Ayrıca Android Mobil uygulama önerisin olan, Google Go Mobil uygulama tanıtımı içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *