«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Bilgisayar Driver Yedeklemesi Programsız Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Driver Yedeklemesi Programsız Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Driver (sürücülerini) programsız yedekleyin. Sürücüler bilgisayar üzerinde bulunan donanımların, işletim sistemiyle birlikte uyumlu çalışması için gerekli olan yazılımdır. Bilgisayarınıza format attığınızda sürücüleri kurmak ayrı bir zaman almaktadır. Bu yöntem ile driver’lerinizi program kullanmadan yedekleyip formattan sonra tekrar sürücülerinizi yükleyebilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Windows 10 Driver (Sürücü) Yedeklemek:

 • Bilgisayarım simgesine Tıklayın “C” sürücüsüne tıklayın yeni bir klasör açın. İsmini istediğiniz gibi yazabilirsiniz. Ben “sürücü” yazdım.
 • Başlat İkonuna yada Ara bölümüne gelin “cmd” yazın.
 • Komut sistemi yazısını göreceksiniz. Mouse ile üzerine gelip sağ tuşa basın ve “Yönetici Olarak Çalıştır” tıklayın.

 • Karşınıza gelen siyah ekrana şu komutu yazın; dism /online /export-driver /destination:C:\sürücü (buradan kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.) “Sürücü” olarak yazdığım kısım “C” sürücüsüne yeni açtığım klasörün ismi. Sizler ne yazdıysanız bunu yazmanız gerekiyor.
 • Komutu yazdıktan sonra “Enter” tuşuna basınız.


Bilgisayarınızda ki sürücüler belirttiğiniz klasörün içeriğine görselde ki örnek gibi yüklenmeye başlayacaktır. Bu bilgisayarın donanım çeşitliğine göre birkaç dakika sürecektir. Yedeğini aldığınız Driver’leri artık Usb bellek yada başka bir ortama taşıyarak bilgisayarınıza format atabilirsiniz. Peki aldığımız yedek sürücüleri nasıl geri yükleriz? Konuya devam ediyoruz.

Yedeklenen Driver (Sürücü) Nasıl Yüklenir?

Yedek aldığınız klasör içine sürücüler .exe uzantılı değil de klasör olarak yedeklenmiştir.

 • Windows başlat İkonuna tıklayın yada ara kısmına “aygıt yöneticisi” yazınız.
 • Karşınıza aygıt yöneticisi penceresi gelecektir. Burada üzerinde Soru işareti yada Ünlem işareti olan sürücüleri göreceksiniz.

 • Driver yüklemek istediğiniz aygıta sağ tık yaparak “Sürücü Yazılımını Güncelle” ifadesini tıklayalım. Açılan ekranda “Sürücü yazılımı için bilgisayarımı Tara” ifadesini tıklayın.
 • Driverları nerede arayacağını soracak sistemimiz bize. Yedek aldığımız klasörü seçerek devam ediyoruz.


İşlem bu kadar! Program kullanmadan almış olduğunuz donanım Driver (sürücü) leri aynı şekilde geri yüklemeyi de öğrendiniz. . Bir tavsiyem olacak ekran kartında varsayılan olarak Windows sürücüsü yüklenir yani sizlere ünlem işareti olarak gözükmez. Bunu da aynı yöntem ile güncellemenizi tavsiye ederim.

İnternet kategorisinde yer alan, cPanel üzerinden Full site yedeklemek içerikli blog yazımıza bakabilir ve web sitenizin tam yedeğini yada kısmi yedeğinin nasıl alındığını öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *