«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bilgisayarda Local IP Adresi Nasıl Öğrenilir? ve Değiştirilir?

Bilgisayarda Local IP Adresi Nasıl Öğrenilir? ve Değiştirilir?

Bilgisayarda Local IP Adresi Nasıl Öğrenilir? ve Değiştirilir? Bilgisayarımızın internete çıkışta iki adet ip adresi almaktadır. Bilgisayarımız modem üzerinden otomatik bir ip adresi alarak bu adres üzerinden modeme ulaşır ve modem üzerinden internete çıkar. Kullandığımız modem ise reel ip dediğimiz yani servis sağlayıcısının bizlere verdiği ip adresidir. İnternetinizin gerçek ip adresini öğrenmek isterseniz, Google arama motoruna “what is my ip” yazmanız yeterli olacaktır. Yada whatismyipaddress.com/tr/ip-im bu adrese girmeniz de yeterli olacaktır. Kullanıcı olarak bu ip adresine müdahale edemezsiniz. Bu ip adresleri eğer özel bir durumdan dolayı sabit ip istenmemişse, modem kapatıp açıldığında değişmektedir.

Bilgisayarımızın aldığı local ip adresine kullanıcı olarak sizlerde müdahale edebilir ve değiştirebilirsiniz. Bazı özel durumlarda bu ip adresini sabitlemek isteyebilirsiniz, yada bir modem yapılandırmasında buraya ip adresiniz girmeniz istenebilmektedir. Tabi bu ip adresini değiştirirken modemin dağıttığı ip grubu içinde olması gerekmektedir. Bilgisayarımızın aldığı ip adresinin nasıl öğreneceğimizi ve değiştirmek istersek local ip adresinin nasıl değiştireceğimize sırasıyla bakalım.

Yazı İçeriği:

Bilgisayar Local IP Adresine Nasıl Bakılır?

  • Bilgisayar arama bölümüne “cmd” yazın. (Win+r tuşuna basıp da ulaşabilirsiniz.)
  • Karşınıza gelen siyah ekrana “ipconfig” yazıp enter tuşuna basınız.

Bilgisayarınızın modemden aldığı local IP adresini IPv4 Address bölümünde görebilirsiniz. Şimdi gelelim bilgisayarın local ip adresinin nasıl değiştirileceğine. Benim örnek çalışmamda 192.168.1.xx grubundan ip adresi aldığımız için bu blok üzerinden bir ip numarası atamam gerekmektedir. Farklı bir gruptan İP yazarsam internete çıkışım olmayacaktır.

Bilgisayar Local IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

  • Windows 10 arama bölümüne “Ayarlar” yazıp çıkan sonucu tıklayınız. (Klavyeden win+s tuşuna basıp da ulaşabilirsiniz.)
  • Karşınıza gelen yeni ekrandan “Ağ ve İnternet” yazısına tıklayınız.

  • Ekranın hemen solunda yer alan “Ethernet” yazısına tıklayın.
  • İlgili ayarlar altında yer alan “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” yazısına tıklayın.

Karşınıza bağlantı kartlarınız çıkacaktır. Hangi kartın üstünde değişiklik yapmak istiyorsanız (network giriş yada Wifi bağlantı) üzerine Mouse ile gelip sağ tuşa basın ve “özellikler”  yazısına tıklayın.

İnternet Protokolü 4 (TCP/IPv4) seçeneğini çift tıklayın. Karşınıza gelen yeniş ekrandan varsayılan olarak “otomatik olarak ip adresi al” seçeneği aktif gelmektedir. Kendini IP adresi vermek için “Aşağıdaki IP adresini Kullan” seçeneği seçtiğinizde ilgili yerlerde aktif olacaktır.


Kendi iç yapısına göre artık ip adresi oluşturabilirsiniz. IP adresi bölümüne modem grubundan bir ip adresi yazabilirsiniz. Alt ağ maskesi ise, genelde standart olan 255.255.255.0 şeklindedir. ancak daha emin olmak için yukarıda anlatılan ip adresi bakma işlemini yaparak modemin ne verdiğini görebilirsiniz. Varsayılan Ağ geçidi ise modemin kendi ip adresi olmaktadır.

İsterseniz varsayılan DNS adresleri yerine farklı bir DNS adresi de girebilirsiniz. Güncel DNS adresleri bilgisi için BU BAĞLANTI tıklayıp ilgili blog yazımıza da ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *