«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Bilgisayar MAC Adresini Değiştirmek Nasıl Yapılır?

Bilgisayar MAC Adresini Değiştirmek Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın mac adresini programlı ve programsız değiştirmek. MAC adresi nedir? bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarayan numaradır. İnternete giren, Bilgisayar, Telefon, Televizyon her cihazın MAC adresi vardır. MAC adreslerinde ilk üç sayı üretici firmaların bilgilerini verirken, diğer üç sayı cihaza özgü üretilen sayılardır. MAC adres bilgileri özellikle büyük network ağında, domain, router, güvenlik yapılı ağ ortamlarında, bilgi işlem tarafında bilinmesi gereken önemli bir tanımlamadır. Özellikle güvenlik tarafında çok önemli bir konu teşkil etmektedir. MAC adresini bilgisayarınızda program kullanmadan görebilir yine başka bir programa gerek kalmadan değiştirebilirsiniz.

Bir cihazda ne kadar network çıkışı varsa, her cihaz için farklı numaralı mac adresleri oluşmaktadır. Örneğin, dizüstü bilgisayarında hem ethernet girişinin olması hem de wifi kartının girişi olmasından dolayı iki kart üzerinde de farklı mac adresleri olmaktadır.

Yazı İçeriği:

MAC Adresi Nasıl Bulunur?

Bilgisayarınızın network MAC numarasını komut istemi yöntemi ile kolayca görebilirsiniz. Bu yöntem Windows 7,8,10 ve yeni Windows 11 sürümlerinde aynı şekilde yapılmaktadır. Bunun için;

 • Windows 10 Arama bölümüne “cmd” yazın (klavyeden win+s tuşuna basarak da ulaşabilirsiniz)
 • Karşınıza gelen “Komut istemi” uygulamasına tıklayın.
 • Siyah ekrana şu komutu yazın; ipconfig /all ve Enter basın.

 • Karşınıza bilgisayar üzerinde bulunan network kartlarınızın MAC adresleri dökümü çıkar. Ayrıca bu komut ile bilgisayarınızın modemden aldığı local ıp adresini de görebilirsiniz. “Physical Address” yazan bölüm mac adresinizdir.

,Bilgisayarımızın MAC adresini bulmayı öğrendik. Şimdi bu MAC adresin programsız ve programlı nasıl değiştirileceğine bakalım.

Network MAC Adresini Programsız Değiştirmek

 • Windows 10 Arama bölümüne devmgmt.msc (microsoft ortak konsol Belgesi) Enter basın.
 • “Ağ Bağdaştırıcıları” altında yer alan kartınızı bulun ve üzerine gelip mouse sağ tuşa basarak açılan ekrandan “özellikler” tıklayın. (Ben Wifi kartı üzerinde işlem yapacağım içi onu seçiyorum.)
 • Karşınıza gelen yeni pencerede “Gelişmiş” menüsüne tıklayın. Bu menü içinde yer alan “Network Adress (bazı işletim sistemlerinde Ağ adresi şeklinde yazar) bölümünü tıklayın
 • Hemen yanındaki “Değer” kutucuğunu seçin ve 12 haneli öylesine birşeyler yazın. Sistem otomatik olarak ona göre bir otomatik MAC adresi yazacaktır.

“Tama” butonuna tıkladıktan sonra, kısa süreliğine modem ile bağlantınız kesilecektir. Bir kaç saniye sonra tekrar internete bağlandığınızda, yukarıda bahsettiğim MAC adresini öğrenme adımlarını takip ederek baktığınızda, bilgisayarınızın ağ kartı MAC adresinin değiştiğini göreceksiniz.

Yukarıda ki işlemlerle uğraşmak istemiyoruz, mac adresini değiştirme işlemini ücretsiz bir program ile yapmak istiyorum derseniz, size tavsiye edeceğim uygulama; MacMakeup programı olacaktır.

MAC Adresini Program ile değiştirmek

 • Ücretsiz olarak dağıtılan, MacMakeup programını resmi internet sitesinden indirmek için BU BAĞLANTI linkine tıklayın.
 • Programın üzerine sağ tuşa basın ve açılan menüden “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.
 • Eğer bilgisayarınızda NetFrameWork 3,5 yoksa (karşınıza uyarı çıkacak) yükle seçeneğine tıklayıp yükleyin.

1 nolu alandan hangi network kartınızın MAC adresini değiştirmek istiyorsanız onu seçin, MAC address yazan 2 nolu alana ise 12 haneli öylesine bir şey yazın ve son olarak “Spoof” butonuna tıklayın. MAC adresiniz bir kaç saniye içinde değişecektir, eski ayarlara dönmek isterseniz “Reset to original” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayar kategorisinde yer alan, Bilgisayarın BİOS sürümünü öğrenmek ve Güncelleştirmek isimli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *