«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bilgisayar Modeli ve Seri No Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar Modeli ve Seri No Nasıl Öğrenilir?

Programsız Bilgisayar modelini ve seri no öğrenmek. Kullandığınız diz üstü bilgisayarın, seri numarasını ve modelini merak ediyorsanız bu üç yöntem ile kolaylıkla görebilirsiniz.

Yazı İçeriği:

PC Model ve Seri No Görmek

a- Cmd Komut Satırı

Windows’un komut ekranını kullanarak, bilgisayarın seri no ve modeline ulaşabilirsiniz. Windows arama bölümüne cmd yazın ve çıkan sonucu tıklayın. Karşınıza gelen siyah ekrana, modeli görmek için şu komutu; wmic csproduct get name ve seri no görmek için; wmic bios get serialnumber komutlarını sırayla yazıp Enter basın.

b- Tanı Aracı, dxdiag

Windows’un tanı aracını kullanarakta görüntüleyebilirsiniz. Yine arama bölümüne “dxdiag” yazıp çıkan sonucu tıklayın. Burada Pc adı, üretici, model, bellek, cpu gibi bilgileri de görebilirsiniz. İsterseniz Üst menüden Ekran kartı donanım bilgilerini de, detaylı olarak görebilirsiniz.

Önerilen İçerik;   Bilgisayarda Resim Ön İzleme Sorunumu Çözümü

c- Sistem bilgisi Aracı msinfo32

Yine Windows işletim sistemi özelliklerinden birisi olan sistem bilgisi ekranını kullanarak ta aynı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun için; Windows arama bölümüne “msinfo32” yazın ve çıkan sistem bilgisi uygulamasına tıklayın. Sistem bilgisi ekranı karşınıza gelecektir.

Bilgisayar ipuçları içerikli blog yazılarında görüşmek üzere..

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *