«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Bilgisayar’da Yerel Sürücüler Nasıl Gizlenir?

Bilgisayar’da Yerel Sürücüler Nasıl Gizlenir?

Bilgisayar’da Yerel Sürücüleri programsız gizlemek. Ortak kullanılan bilgisayarınızda birden fazla kullanıcılar varsa, yedek olarak ayrılmış yerel sürücülerinizi gizli konuma getirerek korumaya alabilirsiniz. Bu çalışma size tabi ki tam güvenlik sağlamaz. Özellikle çocuk kullanıcıların olduğu bilgisayarda, yedek olarak ayarlamış olduğunuz diskin içeriğine erişimini engelleyebilir, böylece sürücü içinde ki özel dosyalarınızın silinmesi ve görünmesinin önüne geçebilirsiniz. Harici bir programa gerek kalmadan işletim sisteminizin komut satırı ve yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile sürücünüzü gizli konuma getirebilirsiniz. Burada anlatılan sürücü gizleme işlemleri Windows 10 üzerinden yapılmıştır. Ancak aynı sürücü gizleme işlemlerini Windows 7 ve Windows 8 üzerinden de yapabilirsiniz. Komut satırı ekranını kullanarak gireceğiniz komutlarla, bilgisayardaki sürücüyü programsız olarak gizleyebilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Bilgisayar’da Sürücü Gizlemek

a- Komut Satırı İle Sürücü Gizlemek

Sürücü gizleme işlemi yapmanın en kolay yöntemlerinden birisidir.

 • Windows 10 Arama bölümüne (yada klavyeden Win+s tuşu) “cmd” yazın.
 • Arama sonucunda çıkan “Komut İstemi” uygulamasının üstüne gelip Mouse sağ tuşa basarak “yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile açın.
 • Siyah ekrana sırasıyla “diskpart” yazın Enter Basın.
 • “List volume” Yazın Enter Basın. Karşınıza Bilgisayarınızda yer alan yerel sürücüler listelenecektir.

 • Gizlemek istediğimiz sürücüyü “Select Volume” komutu ile seçiyoruz. Hangi sürücüyü gizlemek istiyorsanız o rakama yazmalısınız. Yani benim örnek görselimdeki “D” sürücüsünü gizlemek istiyorum, bu nedenle “select volume D” yazıp Enter basıyorum.
 • Sürücü harfini görünmez hale getirmek için “remove letter” komutunu kullanıyoruz. Örnek görselimde ki “D” sürücüsünü gizleyeceğim için “remove letter D” yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Seçtiğimiz sürücümüz bilgisayarımızda görünmez hale gelmiştir.

 • Gizlediğiniz sürücüyü tekrar aktif etmek isterseniz “assign letter” komutunu kullanıyorsunuz. Komut ekranına gizlediğiniz sürücünün harfini yani benim örnek çalışmamda “D” sürücüsü olduğu için “assign letter D” yazıp Enter basıyorum.

b- Yerel Grup İlkesi İle Sürücü Gizlemek

Bir diğer sürücü gizleme yöntemide, işletim sisteminizin yerel grup ilkesi editörü yardımıyla yapabilirsiniz. Şunuda belirteyim yerel grup ilkesi alt versiyonlu home standart sürümlerde bulunmamaktadır.

 • Windows 10 Arama bölümüne (yada klavyeden Win+s tuşu) “gpedit.msc” yazın ve çıkan sonucu tıklayın.
 • Karşınıza “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” çıkacak. Sırasıyla şu yolu takip edin; Kullanıcı Yapılandırması – Yönetim Şablonları – Windows Bileşenleri tıklayın.
 • Açılan Alt menüden “Dosya Gezginleri” yazısına tıklayın.
 • Hemen ekranın yanında açılan seçeneklerde “Belirtilen Sürücüleri Bilgisayar’ımda Gizle” seçeneğine tıklayın.

 • Seçeneği “Etkin” konumuna getirin ve Seçenekler menüsünden “Tüm sürücüleri Sınırla” seçeneğini seçin. Artık bütün sürücülerinin bilgisayar üzerinde görünmez hale gelecektir.

Tekrar sürücüleri görünüz hale getirmek için yukarıda ki sıralamayı takip ederek seçeneği “Yapılandırılmadı” seçmeniz yeterlidir. Bilgisayarda sürücülerin programsız nasıl gizli konuma getirileceğini anlattım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer olursa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft Office kategorisinde yer alan, Varsayılan Word yazı Stilini Değiştirme içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bilgisayarda Sürücü Gizlemek Videolu Anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *