«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bilgisayara Takılı Disk SSD mi HDD mi Nasıl Anlarız?

Bilgisayara Takılı Disk SSD mi HDD mi Nasıl Anlarız?

Bilgisayara Takılı sabit disk, SSD mi HDD mi Nasıl Anlarız? SSD diskler, özellikle performans, hız açısından bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Düşük konfigürasyonlu bir bilgisayara SSD takarak yüksek oranda performans artışı sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızın üzerinde ki harddisk’in, herhangi bir programa ihtiyaç olmadan, Windows işletim sistemi üzerinden disk’in SSD mi yoksa HDD disk mi olduğunu nasıl anlarız bakalım.

Yazı İçeriği:

Bilgisayar Disk Türü Öğrenme Yöntemleri

Yöntem 1 – Sürücüleri Birleştir İyileştir

  • Windows 10 arama bölümüne gelin ve “dfrgui” yazın ve karşınıza gelen “Sürücüleri Birleştir İyileştir” uygulamasına tıklayın. Aynı ekrana klavyeden WİN+R tuşu ile, açılan çalıştır bölümüne de yazabilirsiniz.


“Sürücüleri En iyi Duruma Getir” bölümünde bilgisayarınıza takılı sabit diskler görülmektedir. Örneğin bende 2 adet sabit disk var. Medya türü Bölümünde;

  • Katı hal sürücüsü yazıyor ise bilgisayarınızda takılı olan disk türü SSD’dir.
  • Sabit sürücü yazıyor ise bilgisayarınızda takılı olan disk türü HDD’dir.

Yöntem 2 – Görev Yöneticisi

  • Windows arama bölümüne “Görev yöneticisi” yazın ve çıkan sonuca tıklayın. Ayrıca bu ekrana Başlat menüsüne sağ tuş veya Klavyeden WİN+X tuşuna basıp açılan ekrandan “Görev yöneticisi” tıklayabilirsiniz.
  • Karşınıza gelen yeni ekranın üst menüsünden “Performans” bölümünü tıklayın


Önerilen Disk Konulu İçerik; Bilgisayarınızın SSD disk performansının nasıl arttırılacağını ve SSD disk ömrünün nasıl uzatılacağını öğrenmek isterseniz BU MAKALE içeriğimize bakabilirsiniz.

Ekranın hemen solunda bilgisayarınıza takılı olan diskleri görebilirsiniz. Disklerin altında türlerini belirtmektedir. Başka bir programa ihtiyaç olmadan en hızlı yöntemle disk türlerinizi bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *