«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Bilgisayarda En Çok Yer Kaplayan Dosyalar Nasıl Bulunur?

Bilgisayarda En Çok Yer Kaplayan Dosyalar Nasıl Bulunur?

Bilgisayarınızda Fazla Yer Kaplayan dosyaları ve klasörleri nasıl buluruz? Diskinizde fazla yer kalmadıysa ve disk alanında hangi tür dosyanın çok fazla yer kapladıklarını incelemek istiyorsanız, programlı veya programsız bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylece dosyaları kendinizce analiz ederek dosya ve klasör boyutlarını görerek, büyük boyutlu dosyaları bulup silme yada başka bir yedek alana taşıma yapabilirsiniz. Bu işlemleri Windows 7, Windows 10, Windows 11 üzerinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Program kullanarak ve Programsız bir şekilde bilgisayarımızda ki büyük boyutlu dosyalar nasıl bulabileceğimize bakalım.

Yazı İçeriği:

Programlı, Bilgisayarda Büyük Boyutlu Dosyaları Bulma

Bu konuda size tavsiye edeceğim ücretsiz program. Large Files and Folders Finder+ kullanabilirsiniz. Aynı görevi gören farklı programlarda mevcuttur.

 • Large Files and Folders Finder+ programını resmi web sitesinden BU BAĞLANTI adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 • Next butonlarına tıklayıp ilerleyen ve kurulumu bilgisayarınıza yapın.
 • Programı açtığınızda karşınıza bilgisayar üzerinde yer alan ve varsa network ile bağlı olan disk’ler çıkacaktır. Siz hangi dik üzerinde dosya boyutlarını sıralayıp görmek istiyorsanız o diski seçmelisiniz.

 • “Find” bölümünde Dosya ve klasör aynı anda aramak için ikisi seçili kalması önerilir. Larger Them bölümünde, aranacak en az dosya boyutunu Gb yada Mb cinsinden belirtebilirsiniz. Yani 500 MB olarak bırakırsanız, karşınıza en az 500mb ve üstü dosyalar/klasörler listelenecektir.
 • “Start” butonuna bastığınızda seçtiğiniz disk üzerinde ki dosya ve klasörlerin boyutu listelenecektir. “Size” yazısına tıklayıp büyükten küçüğe doğru sıralayabilirsiniz. İlgili içeriğe ulaşmak için çift tıklamanız yeterlidir.

Programsız, Bilgisayarda Büyük Boyutlu Dosyaları Bulma

Başka bir programa ihtiyaç olmadan, Windows 10, 11’in kendi dosya arama özelliği sayesinde, bilgisayarınızdaki büyük boyutlu dosyaları sıralayıp görebilirsiniz. Bunun için;

 • Klavyeden Win+e tuşuna basın ve dosya gezgini seçeneğini açın.
 • Ekranın solunda arama yapmak istediğiniz yeri seçin. Örneğin ben “C” sürücüsünde işlem yapacağım.
 • Üst kesimde yer alan “Ara” bölümüne tıklayın. Sizde gözükmeyebilir, bu özelliği aktif etmek için, komut satırını yönetici

Not: Ara bölümü gözükmüyorsa, komut satırına girmeniz gereken bir komut yazmanız gerekmektedir.

Komut satırını açmak için; Windows 10 arama bölümüne “cmd” yazın çıkan sonuçta “komut istemi” uygulamasına tıklayın. karşınıza gelen siyah ekrana şu kodu yazın DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth enter basın. Kurulum işleme bitene kadar bekleyin.

 • Ara butonunun aktif olması için, sol taraftaki hızlı erişime tıklayın. “Ara” menüsü altında yer alan “Tüm alt klasörleri” seçin.
 • “Boyut” bölümünde tercihinize göre bir seçenek seçin. Örneğin ben “Aşırı büyük” seçeneğini seçtim. bana 4 GB ve üstü büyük dosyaları sıralayacaktır.

İsterseniz Tür bölümünde arama seçeneklerini de özelleştirebilirsiniz. Örneğin Bilgisayarda Sadece video arama video seçebilirsiniz. Tercih size kalmış. Bu yöntemler sayesinde, bilgisayarınızdaki büyük boyutlu dosyaları görüntüleyebilir ve gereksizse iyi bir bilgisayar gereksiz dosya temizliği de yapmış olursunuz.

Program kullanarak bilgisayarın MAC adresinin nasıl değiştirildiğini öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI adresindeki blog yazımıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *