«
 1. Anasayfa
 2. İnternet
 3. Google Chrome “Bu Dosya Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor” Çözümü

Google Chrome “Bu Dosya Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor” Çözümü

Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor hatasının çözümü. Popüler tarayıcı Chrome’nin 81.ci sürümünden sonra yayınladığı bir güvenlik ayarı çözümüdür. HTTP uzantılı web sitelerinden resim, arşiv, office yada başka türlü dosyaları indirmeye çalıştığınızda aşağıda eklediğim görselde ki gibi bir uyarı alırsınız. Google Chrome 86.cı sürümünden sonra HTTP desteğini çekerek HTTS uzantılı web sitelere geçiş yaptı ve eski protokoldeki yani sertifikası olmayan web sitelerinde ki indirmeleri kapattı. Sizler işiniz gereği yada indirdiğiniz sitelerde HTTPS uzantılı sertifikalarda bulunmamasından dolayı aşağıda ki vereceğim 2 yöntem ile  “Bu Dosya Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor” özelliğini kapatabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor | Çözüm 1

 • Google Chrome tarayıcınızı açın
 • Adres çubuğunu şu kodu yapıştırın ve ENTER tuşuna basın; chrome://flags/#treat-unsafe-downloads-as-active-content
 • Sarı renkli “Treat risky downloads over insecure connections as active mixed content” yazısının hemen önünde bulunan “Default” yazısını “Disable” olarak değiştirin.


Bu işlemlerden sonra Google Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın. Bundan sonraki indirme işlemlerinde dosya indirme hatası almayacaksınız. Birinci yöntem Google Chrome tarayıcının deneysel özelikleri sayfasından yapılmıştır. Bazı özellikler Chrome tarayıcının yeni versiyonları çıktıkca değişebiliyor. Ayrıca Chrome tarayıcıyı güncelleştirdiğinizde bu ayarı tekrar kontrol etmenizde gerekebilir.

Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor | Çözüm 2

Daha kalıcı bir çözüm için Chrome tarayıcının deneysel değil de yerleşik ayarlar bölümünden işlemler yapılabilir.

 • Google Chrome tarayıcınızı açın ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya (alt alt) tıklayın.
 • Açılan Sayfadan “Ayarlar” yazısına tıklayın
 • Hemen ekranın sol tarafında bulunan “Gizlilik ve Güvenlik” yazısına tıklayın
 • Sayfanın biraz aşağısında bulunan “Güvenlik” yazısını tıklayın
 • Güvenli Tarama’nın altında bulunan “Koruma yok (önerilmez)” bölümünü seçiniz.


Her iki yöntemi kullanarak “Bu Dosya Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor” uyarının önüne geçmiş olursunuz. Hangisi sizin için kolay bir çalışma ise istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. İki yöntemden sadece birini aktif etmeniz yeterlidir. Google Chrome tarayıcı güncelleştirmelerinden yaptığınız ayarı her ihtimale karşı tekrar kontrol etmenizdir. Zaten birşey indirdiğinizde yine aynı uyarıyı alıyorsanız tarayıcınız güncelleştirilmiş ve ayarlar varsayılana dönmüş olabilir.

Mobil kategorisinde yer alan Instagram Harf Arama geçmişini Silmek isimli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *