«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Chrome Sık Kullanılanlar Yedekleme ve Geri Yüklemek

Chrome Sık Kullanılanlar Yedekleme ve Geri Yüklemek

Google Chrome Tarayıcı Yer işaretleri nasıl yedeklenir? ve geri yüklenir? Yer imleri, yer işaretleri yada sık kullanımlar ismi şeklinde geçen ve her tarayıcıda bulunan bu özellik, en çok gezindiğimiz, günlük rutin işlerimizin olduğundan dolayı her zaman adres defterine yazmak zorunda kalmadığımız favori web site linklerini eklediğimiz bir alandır. Bilgisayarınıza format atılması gerekiyorsa, bazı teknik sorunlardan dolayı Chrome tarayıcınızı silmeniz gerekiyorsa ve bu sık kullanımlarını kayıp etmek istemiyorsanız, yedekleme yapabilirsiniz. Kullandığınız favori tarayıcınız Google Chrome için, eklediğiniz favori web siteleri başka bir programa gerek kalmadan, yine Chrome tarayıcı üzerinden Sık kullandıklarınızı yerimi yöneticisi özelliği ile alabilir ve başka bir tarayıcıya yada bilgisayara taşıyabilirsiniz.

Chrome Sık Kullanılanlar Yedekleme / Geri Yükleme

Chrome tarayıcı üzerinden, programsız bir şekilde kayıt ettiğiniz Web sitelerin yedeğini alabilirsiniz. Bunun için;

Google Chrome tarayıcının adres çubuğuna chrome://bookmarks/ yazın ve Enter basın. Yada Tarayıcı ekranın sağ üst köşesinde yer alan Alt alt üç nokta simgesine dokunun ve açılan ekrandan Yer işaretleri > Yer işaretleri yöneticisi yazısına tıklayın.

Bu ekranda “Yer işaretlerini ve ayarları içe Aktar” bu özellik bilgisayarınızda kurulu olan başka tarayıcıya yer imlerini aktarmak içindir. Örneğin Google Chrome tarayıcınızda ki yer imlerini “Yer işaretlerini ve ayarları içe Aktar” bölümüne girerek Microsoft Edge tarayıcıya yada yeni kurduğunuz Opera tarayıcı seçerek otomatik aktarım yapabilirsiniz. Ayrıca aynı ekranda yer alan “Yer işaretleri çubuğunu göster” seçeneğini işaretlerseniz, Chrome tarayıcı adres çubuğunun hemen altında eklediğiniz yer imlerini, klasörleri sabit görüntüleyebilirsiniz.

Yer imlerini yedeklemek için Google Chrome tarayıcıda yapmanız gereken en hızlı yöntem, Chrome adres cubuğu bölümün chrome://bookmarks/ yazıp ilgili yer imleri sayfasına geçmek olacaktır. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan alt alt üç nokta simgesine tıkladığınızda  “Yer işaretlerini içe aktar” ve “Yer işaretlerini dışa aktar” isminde yeni pencerede açılacaktır. Pekii Chrome yer işaretlerini nasıl yedekleyeceğiz?

Chrome tarayıcıda Sık Kullanılanları yedeklemek için “Yer işaretlerini dışa aktar” seçeneğine tıklıyoruz. Bookmarks isimli sık kullanım yedeği dosyanızı bilgisayarınızın masa üstüne kayıt edebilirsiniz. Artık Google Chrome tarayıcıya eklediğiniz favori web sitelerinizi yedeklemiş oldunuz. Bu dosyayı başka bir bilgisayarda ki Google Chrome tarayıcıya yada kendi bilgisayarınızda yeniden Gogole Chrome yükleme yaptığınızda aldığınız yedeği geri yükleyebilirsiniz. Pekii aldığımız yer işaretleri yedeğini başka bilgisayardaki Chrome nasıl yükleriz?

Önerilen İçerik; Google Chrome tarayıcıda kendinize özel Chrome teması yapmak isterseniz, Google Chrome Özel Tema Yapmak içerikli blog yazımıza bakabilirsiniz.

Geri yükleme yapabilmek için; Chrome tarrayıcı adres çubuğuna chrome://bookmarks/  yazıp Enter basın. Karşınıza gelen yer imleri sayfasının sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç nokta simgesine tıklayın ve açılan ekrandan “yer işaretlerini içe aktar” yazısını tıklamalısınız. Aldığınız yedek dosyası neredeyse karşınıza gelen pencerede gösterip Google Chrome tarayıcı Sık kullanımlarını olduğu şekilde geri yüklemiş olursunuz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *