«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Google Chrome Tarayıcı “Okuma Modu” Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome Tarayıcı “Okuma Modu” Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome Tarayıcı “Okuma Modu” Nasıl Etkinleştirilir? En çok kullanan tarayıcılardan birisi olan Google Chrome, kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni özellikler sunmaya devam ediyor ve chrome tarayıcısını geliştiriyor. Varsayılan olarak kapalı gelen Okuma Modu özelliği de bunlardan birisi. Normalde Chrome tarayıcısına eklenti kurulup yapılan Okuma Modu özelliğini artık tarayıcı üzerinden aktif edeceğiniz bir ayar ile eklentiye gerek kalmadan da yapabilirsiniz. Google Chrome 75 versiyondan sonra, sayfalarındaki karışıklığı azaltmak için masaüstü okuma modunu piyasaya sürdü.

Yazı İçeriği:

Okuma Modu Nedir?

Özelliklede android ve ios mobil platformlar da çok tercih edilen bir özellik. Okuma Mod seçeneği ile internet sayfasındaki reklam banner’ları, site yönetim öğeleri veya sosyal ağ butonları gibi öğeler gizlenir. Okuyucuya daha temiz, berrak bir okuma ekranı kalmaktadır. Google Chrome Tarayıcı özelliği sayesinde, özellikle internette uzun süreli sörf yapanlar ve internet üzerinden okunan yazılarda kişinin gözlerini gözlerinizi yormadan daha keyifli ve uzun bir okuma deneyimi sağlamak için beyaz sayfa arkasında siyah yazıları okumanız mümkün olmaktadır. Okuyucu modunu etkinleştirdikten sonra makale içeren bir sayfayı açtığınızda, adres çubuğunun sağ tarafındaki simgeyi görmüş olursunuz.

Google Chrome Okuma Modu Nasıl Aktif Edilir?

Varsayılan olarak kapalı gelen bu özelliği isteğe bağlı olarak aktif edebilme imkanınız var. Bunun için;

  • Google Chrome tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna (tırnaklar Olmadan) şu kodu yapıştırınız.“chrome://flags/#enable-reader-mode” ENTER tuşuna bastığınız
  • Yeni açılan sayfanın ilk basamağında “Enable Reader Mode” yani okuma Modu seçeneği gelecektir.
  • Hemen karşısında bulunan ve “Default” yazan seçeneğin üstüne tıklayıp “Enable” seçiyorsunuz.
  • Tarayıcınızı yeniden başlattığınızda bu ayarlar aktif olacaktır. Böylece Chrome Reader Modu açmış olacaksınız.

Okuma Moduna Nasıl geçilir?

Chrome Reader Modunu aktif ettikten sonra gezindiğiniz site size normal bir sayfa olarak gözükecektir. Sayfayı okuma moduna çekmeniz için yapmanız gereken; sayfayı açtığınızda tarayıcı araç çubuğunun sağ tarafında kitap şeklinde bir ikon göreceksiniz. Bu ikonu tıkladığınızda sayfada bulunan reklamlar kapanacak ve sitenin görünümü okuma moduna geçecektir. Aynı ekrana tekrar bastığınızda gezindiğiniz site normal görünüme gelecektir.

Not: eğer Google Chrome tarayıcınızı yeni versiyonu güncellerseniz bu seçenek “default” aynı şekilde yukarıda verdiğimiz kodu adres çubuğuna yazarak tekrar aktif edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular;

Chrome Güvenli Bir Şekilde İndirilemiyor Hatası Çözümü

Netflix Görüntü Kalitesini Ayarlamak

Chrome Okuma Modu Aktif Etmek Videolu anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *