«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Google Chrome Tarayıcıda Kayıtlı Şifreleri Silmek

Google Chrome Tarayıcıda Kayıtlı Şifreleri Silmek

Google Chrome tarayıcıda kayıtlı şifreler nasıl silinir? Google Chrome şifre kayıt etme özelliği sayesinde web siteler, mail, forumlar, sosyal medya hesapları gibi kayıt olduğunuz hesaplara tekrar giriş yaptığınızda şifrenizi yazmadan otomatik olarak giriş yapmanızı sağlar. Bu sayede daha pratik bir kullanım sunmaktadır. Bilgisayarınız ortak bir kullanımsa, diğer kullanıcıların bu hesaplara otomatik girmesini istemiyorsanız yada yanlışlıkla hesabınıza girdiğinizde Chrome otomatik kayıt et seçeneğini tıkladıysanız, yine aynı tarayıcı üzerinden yapacağınız bir kaç ayar ile Google Chrome kayıt edilmiş şifreleri silebilirsiniz. Bu işlemi bir yada birkaç site içinde yapabilir isterseniz bütün kayıtlı web şifreleri de silebilirsiniz.

Ayrıca Google Chrome tarayıcıda Kayıtlı şifreleri yedeklemek ve geri yüklemenin nasıl yapıldığını da öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI linkine tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Chrome Kayıtlı Şifreleri Silmek

  • Chrome tarayıcınızı açın ekranın sağ üst köşesinde yer alan Alt Alta üç nokta simgesine dokunun.
  • Açılan Menüden “Ayarlar” yazıcına tıklayınız.
  • Otomatik doldurma menüsü altında yer alan “Şifreler” yazısına tıklayın


“Şifreleri Kaydetmeyi öner” butonu varsayılan olarak aktif gelmektedir. Bir siteye giriş yaptığınızda #Google Chrome şifreyi hafızaya alıp almaması konusunda sizlere uyarı gösterecektir. Bu uyarının gözükmesini istemiyorsanız isteğe bağlı kapatabilirsiniz. Yine Aynı ekranda yer alan “Otomatik oturum aç” seçeneği de varsayılan olarak açık gelmektedir. Bu seçenek aktifse, Örneğin mailinize girdiğinizde şifre sormadan direk giriş yaparsınız. Bu seçeneği kapatırsanız girdiğiniz site için şifre yazmanız gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızı sizden başka kullanalar yoksa, bu kullanışlı bir özelliktir. Birden çok kişi kullanıyor ve şifreyle giriş yaptığınız yerlere otomatik giriş yapmasını istemiyorsanız bu seçeneği kapalı konuma getirmelisiniz.

Örnek görselde olduğu gibi kayıtlı şifreli siteyi silmek için hemen yanında yer alan alt alta üç nokta işaretini tıklayıp “kaldır” seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Kayıtlı sitenin şifresini öğrenmek isterseniz (özellikle giriş şifresini unuttuğunuz da çok işe yarayacaktır)  göz simgesine tıklamanız yeterlidir. Bilgisayarınızın açılışına şifre koyduysanız sizden o şifreyi yazmanızı isteyecektir.

Bütün Kayıtlı Web şifrelerini silmek

Kayıtlı şifreleri tek tek silmek değil de bütün kayıtlı web şifrelerini silmek istersen

  • Chrome tarayıcınızı açın ekranın sağ üst köşesinde yer alan Alt Alta üç nokta simgesine dokunun.
  • Açılan Menüden “Ayarlar” yazıcına tıklayınız.
  • Gizlilik ve Güvenlik seçeneği altında yer alan “Tarama verilerini Temizle” seçeneğine tıklayınız.


“Gelişmiş” seçeneklerinin içinde yer alan “Şifreler ve Diğer Oturum Açma Verileri” seçeneği işaretleyip “Verileri Temizle” butonuna tıkladığınızda. O zamana kadar kayıtlı olan bütün web şifre verilerini silmiş olursunuz. İsterseniz aynı ekran da yer alan “Zaman Aralığı” seçeneği ile belirli zamanda ki kayıtlı kayıtlı şifreleri de silebilirsiniz.

Ayrıca İnternet kategorisinde yer alan Google Chrome Bildirimleri kapatmak içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *