«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. cPanel’den Web Sitesi Yedek Alma ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

cPanel’den Web Sitesi Yedek Alma ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

cPanel’den Web Sitesi Yedek Alma ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır? Web site sahipleri için ihmal edilmemesi gereken konulardan biriside, site güvenliğinin yanı sıra, web site yedeğinin düzenli olarak alınmasıdır. Yapılan güncellemelere karşı yada kötü amaçlı saldırılara karşı web sitenizde veri kaybının önüne geçmek için mutlaka web site yediğinizi alın. Web site yedeği almak için ücretli veya ücretsiz eklentiler, uygulamalar mevcut. Eğer hosting tarafında Cpanel kullanıyorsanız servis sağlayıcınız (belirli limitler çerçevesinde) cPanel üzerinden bütün haliyle site yedeğini ve database yedeğini alma imkanı sağlamaktadır. Web site yedeğinizi aldıktan sonra tavsiyem bu yedeği, başka bir yere taşıyıp saklamanız olacaktır. cPanel üzerinden ücretsiz olarak Wordpress web site yedekleri nasıl alınır bakalım.

cPanel Web Site Yedeği Almak / Geri Yüklemek

Burada anlatılan konu Wordpress alt yapılı site üzerinden anlatılmıştır. Wordpress olmayan diğer PHP platformlar içinde cPanel üzerinde yedek alma işlemi aynıdır.

  • Kullandığınız Hostig firmasının admin panelinden Cpanel ekranınıza giriş yapınız.
  • Dosyalar ekranı altında yer alan “Yedekleme” yazısına tıklayınız.

  • Web site yedekleme yapmak için karşınıza “Tam yedekleme” ve “Kısmı yedekleme” adında iki seçenek çıkacaktır.

Tam Web site Yedeklemesi; Tam yedek, web sitenizin tüm dosyaları ve yapılandırması için bir arşiv oluşturur. Hesabınızı başka bir sunucuya taşımak veya dosyalarınızın yerel bir kopyasını saklamak için bu dosyayı kullanabilirsiniz. cPanel üzerinden Tam Yedeklerinizi geri yükleyemezsiniz. Bu yedekten geri yükleme yapmak için FTP ile kök dizine bağlanıp sunucuya kopyalayabilirsiniz. Bu işlemde web site içeriğinize göre uzun sürebilir.

Kısmı Yedekleme; Bu özellik, MySQL veri tabanları, E-posta hesapları, Web site dizinleri indirmek istediğiniz kısmi yedeklemeleri seçmenize izin verir. cPanel üzerinden alınan yedekten, hızlı bir şekilde geri yükleme yapılabilir.

Tam yedekleme altında yer alan “Download Full Account Backup” butonuna tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü şeklinde bir yedekleme sayfası çıkacaktır.

Yedekleme Hedef yeri varsayılan olarak “Giriş dizini” seçilidir. Yani Full web sitesi yedeği aldığınızda, yedekleme işlemi bittiğinde site yedek dosyanız FTP web site dizinine sıkıştırılmış rar dosyası şeklinde alacaktır. Bu dosyayı buradan alabilir ve farklı sunuculara taşıyabilir yedek dosyayı farklı bir yerde saklayabilirsiniz. İndirilebilir yedekler altında, indirme linki de gelmektedir. Yedekleme bittikten sonra buradan da bilgisayarınıza full site yedeğinizi indirebilirsiniz.

Site içeriğinize göre yedekleme zaman alabilir. Verdiğiniz e-posta adresinize full yedekleme bittiğinde mail gelecektir. Tekrar hatırlatayım Full yedekten cPanel üzerinde geri yükleme yapamazsınız. Full backup işlemi dosyaları başka yere taşımak veya full backup arşivlemek, yada var olan site dosyaları üzerine yazmak içindir.

Anlık yedekleme ve hızlı geri dönüş için tavsiye edeceğim yedekleme Kısmı yedeklemedir. Database, Mail ve web site dizini gibi ayrı ayrı seçebilir anlık daha hızlı yedek alabilir ve “Geri yükle” butonu sayesinde aldığınız yedeği hemen geri yükleyebilirsiniz. Yani cPanel üzerinden aldığınız web site yedeğinizi, kısmi yedekleme ile hemen geri yükleme yapabilirsiniz.

Dosya seç butonuna tıklayıp, aldığınız kısmı wordpress web site yedeğinizi göstererek “Yükle” butonuna tıklayıp hızlı bir şekilde son web site yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.

cPanel üzerinde Wordprees Web site yedeklemesi bu kadar basit. Özellikle Wordpress versiyon güncellemeleri çıktığında, güncelleme yapmadan önce, cPanel üzerinden kısmı web site yedekleme yapmanızı tavsiye ederim. Günümüzde bütün hosting servis sağlayıcıları cPanel üzerinden ücretsiz olarak bu hizmeti sunmaktadır. Sitenizde bir değişiklik yapmadan önce o kadar emek verdiğiniz site yedeğinizi almayı ihmal etmeyin.

Ayrıca Bilgisayar kayegorisinde yer alan, Bilgisayar Driver Yedeklerini Programsız almak isimli blok yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *