«
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Office
 3. .CSV Uzantılı Dosyası Nedir? CSV Dosyası Nasıl Açılır?

.CSV Uzantılı Dosyası Nedir? CSV Dosyası Nasıl Açılır?

.CSV Uzantılı Dosyası Nedir? CSV Dosyası Nasıl Açılır? Konuya geçmeden önce CSV uzantılı dosyaların ne olduğunu açıklayalım. Değerleri ayırmak için virgül kullanan ayrılmış bir metin dosyasıdır. CSV kayıt türü, Metin ve sayılar bir CSV dosyası olarak kaydedildiğinde, başka bir uygulamaya aktarılması ve düzenlemesi kolay olacağı için dosya dışa aktarımlarında bu uzantılı çevrilir. Örneğin, kişi adres defterinizi CSV dosyasında Google’dan dışarı aktarıp sonra Outlook uygulamasına başka bir dönüştürmeye gerek kalmadan kolayca aktarabilirsiniz. Yada Microsoft Excel uygulamasına dönüştürüp daha anlaşılır ve düzenlenebilir bir konuma getirebilirsiniz. Bunun için CSV dosya uzantısını Excel aktarımında bir kaç basit ayar yapmanız gerekmektedir.

Yazı İçeriği:

.CSV Uzantılı Dosyası Excel’de Açmak

En basit şekilde .CSV dosyasını Windows’un notepad uygulaması ile de açabilirsiniz. Ancak bu uygulamada düzenleme ve sıralama işlemleri düzgün gözükmeyecektir. En iyi yöntem olarak hücrelere ve satırlara ayırmak olacaktır. Bu yüzden .CSV uzantılı dosyaları Microsoft Excel uyarlamak en iyi yöntemdir. Aşağıda anlatılan açıklama Microsoft Excel’in bütün sürümleri için geçerlidir.

 • .CSV Uzantılı dosyanızı Excel uygulamanızda açınız.
 • Örnek görselde ki gibi düzensiz bir şekilde gözükecektir. Şimdi CSV uzantılı dosyayı Excel uyarlayacağız.
 • Dosyanızın A sütununu seçin. Burası önemli ilk sütunu seçmezseniz Excel dönüştürme işlemini yapamazsınız.
 • Excel üst kısımda yer alan “Veri” sekmesine tıklayın.
 • Açılan alt menüden “Metin Sütunlara Dönüştür” seçeneğini tıklayın.
 • Karşınıza “Metin sütunlara çevirme sihirbazı” ekranı gelecektir. Yeni ekranda “Sınırlandırılmış” seçeneğini işaretleyin. İleri seçeneğine tıklayın.

 • “Metin sütunlara çevirme sihirbazı” ikinci ekranında “Virgül” seçeneğini aktif edin.


“Metin sütunlara çevirme sihirbazı” ekranın üçünde adımında herhangi bir seçeneği aktif etmenize gerek yoktur. Olduğu seklinde bırakabilirsiniz. Ve yapılandırma sihirbazını sonlandırabilirsiniz. Artık CSV uzantılı dosyanız Excel’de düzenlenmiş bir şekilde gözükecektir.

Online ve Program ile Dönüştürme Yöntemleri

 • CSV dosyalarını online olarak görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bunun için; http://www.convertcsv.com/csv-viewer-editor.htm sitesine girip dosyanızı ekleyerek hızlı bir şekilde Excel’e dönüştürme işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bu dosyayı “Save as Excel” yazısına tıklayıp dönüştürülmüş olan dosyayı Excel formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek ise ücretsiz olarak sunulan CSV Viewer isminde programdır. Programı indirmek için; http://www.csvviewer.com/ sitesine gidebilirsiniz.
 • Bir diğer online CSV çevirme hizmeti ise Google’ın online office olan hizmetidir. Bu https://docs.google.com/ Google dökümanlara girip CSV dosyanızı eklediğinizde Türkçe karakter sorunu yaşamadan düzen bir şekilde Excel sürümüne çevirme işlemi yapabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft Office kategorisinde yer alan, Metin (TXT) Dosyalarını Excel Dönüştürmek içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

CSV uzantılı dosyaları Microsoft Excel programına dönüştürmeyi program ile ve online site ile dönüştürmeyi anlattım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *