«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Dizüstü Bilgisayarının Touchpad’i Nasıl Kapatılır?

Dizüstü Bilgisayarının Touchpad’i Nasıl Kapatılır?

Dizüstü Bilgisayarlarda Touchpad kapatmak. Dizüstü bilgisayarınızda Office uygulamaları kullanırken, yazı yazarken, internette sörf yaparken Touchpad kullanmaya alışkın değilseniz çok seri bir kullanım yapamazsınız. Ayrıca klavyeden yazı yazarken kolunuzun yanlışlıkla Touchpad dokunduğunuzda işlerinizi zorlaştıracak durumlarda çıkabilir. Harici bir mouse kullanmak sizlere daha hızlı bir kullanım sunmaktadır. Aşağıda verdiğim üç yöntem ile bilgisayarınızın Touchpad’ini kapatabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

a- Windows 10’da Touchpad Kapatmak:

İşletim sisteminiz Windows 10 ise ve en güncel versiyonunu kullanıyorsanız, başka bir program kurmadan Windows 10’un kendi ayarları ile aşağıdaki işlemleri sırasıyla yaparak Touchpad devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için;

 • Windows 10 arama bölümüne “Ayarlar” Yazın
 • Karşınıza gelen dişli simgesine yani Ayarlar’a tıklayın.
 • Açılan yeni pencereden “Cihazlar” tıklayın.

 • Sol menüden “Dokunmatik Yüzey” tıklayın.
 • Kapatmak istiyorsanız Dokunmatik Yüzeyin altındaki “açık” butonunu kapalı hale getirin.
 • Eğer Mouse taktığınızda otomatik kapanmasınız istiyorsanız; “Fare bağladığımda dokunmatik yüzeyi açık bırak” yanındaki işareti kaldırmanız gerekmektedir.


Yapılan her iki ayarda Touchpad devre dışı kalacaktır. Bize göre en kullanışlı yöntem, mouse takıldığında devre dışı kalmasıdır. Mouse olmadan dizüstü bilgisayarınızı kullanacak durumlarda olabilir. Bu ayar sayesinde her seferinde ayarlar menüsüne girmeniz gerekmeyecektir. Bahsedilen ilk ayar Dizüstü bilgisayarlarda bulunan Windows 10 işletim sistemi üzerinde bulunmaktadır. Windows 7 işletim sistemlerinde Touchpad kapatmak için aşağıdaki 2 yöntemde işinizi görecektir.

b- Klavye Kısayol Tuşu ile Touchpad Kapatmak:

Cihazların donanımsal desteği sayesinde de Touchpad’leri devre dışı bırakabilirsiniz. Her dizüstü bilgisayar klavyesinde Touchpad aktif etme ve kapatma ayarı için bir klavye kısayolu bulunmaktadır. Üretici firmalar genelde aynı klavye kombinini ayar olarak sunmaktadır. Bu sizin kullandığınız modele göre de değişebilir.

Örnek görsel deki Dell marka dizüstü bilgisayarında Touchpad devre dışı bırakma ayarı Fn+F7 tuşlarıdır. Yani FN tuşuna basılı tutup F7 tuşuna basarsanız Touchpad’nizi açıp kapatmış olursunuz. Klavye ayarları üretici modele göre değişebilir. Örneğin Hp markalarda bu ayar genelde Fn+F4 olarak ayarlanmıştır. Bunu anlamak için “F” serisindeki tuşların özerinde Touchpad işaretine benzer ikon yerleştirilmiştir. Sizlerin de kullandığı farklı modellerin Touchpad’leri klavyeden kapatma tuş ayarlarını yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

c- Bir Program ile Touchpad Kapatmak:

Bu işi program kullanarak daha kullanışlı bir şekilde yarlamak istiyorsanız, ücretsiz olarak sunulan TouchFreeze programı ile yapabilirsiniz. Bunun için;

 • TouchFreeze resmi web sitesinden BURAYA DOKUNUP indiriniz.
 • İndirdikten sonra kurun ve çalıştırın.
 • Bildirim görünecek ve sonrasında klavyenize bir şeyler yazarken/dokunurken Touchpad’iniz otomatik kapanacaktır.

İlgini çekiyorsa Mobil kategorisinde yer alan, WhatsApp’ta engellendiğini anlamak içerikli yazımıza da bakabilirsin.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *