«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Dosyaları Gizleyen USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

Dosyaları Gizleyen USB Kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

USB Kısayol Virüsünü temizlemek. USB belleğinize bulaşan gizli bir dosya olan ve arka planda “autorun.inf” uzantılı bir dosya çalıştıran USB bellek virüsüdür. Virüsün yaptığı şey, dosyalarınızı gizli hale getirip görünmez olmasını sağlamaktır. USB belleğiniz dolu gözükür ama aslında içi boş bir ekran gelir. Bu virüsü komut satırı gireceğimiz basit kodlarla çözebilirsiniz. Yada hiç uğraşmak istemiyorsanız yazının sonunda bulunan indirme linkine tıklayıp hazır dosyayı çalıştırıp dosyaları gizleyen USB virüsünü temizleyebilirsiniz.

Usb kısayol Virüsü silmek

 • Bilgisayarınızdan ara kısmına yada (Win+r tuşuna barak) Başlat – çalıştır – cmd yazıp enter tuşuna basın.
 • Siyah bir ekran olarak komut sistemi sayfası gelecektir.
 • Bilgisayarınıza takmış olduğunuz Usb belleğinizin aldığı harfi öğreniniz.
 • Bilmeyenler için bilgisayarım simgesini tıklayıp görebilirsiniz.


Benim bilgisayarıma taktığım belek “M” sürücü harfini almış. Komut satırını açtığımızda varsayılan olarak “C:” sürücüsü gözükmektedir. Siz taşınabilir diskinizin aldığı harfi (m:) şeklinde yazıp ENTER basınız. Yani o taşınabilir diskin içine girmiş oluyoruz. Aşağıdaki komutları siyah ekrana yazını.

Kısayol Virüs Silme Komutları;

 • del *.lnk
 • attrib /d /s -h -r -s -a m:\*.* (yazmakla uğraşmayın buradan kopyalayıp siyah ekrana sağ tuş ile yapıştırabilirsiniz.) Enter tuşuna bastıktan sonra işlem tamamlanmış olacaktır.

Komutta kırmızı ile belirttiğim yer sizin taşınabilir diskinizin hangi harfi almış ise onun yazacaksınız. Komutta bulunan “-h” komutu dosya ve klasör gizle sekmesini otomatik kaldırır. Silik bir şekilde gözüküyorsa dosyanın üzerine gelip sağ tuş > özellikler yaparak gizli sekmesini kaldırabilirsiniz.

Attrib komutu, belirli bir dosyanın veya klasörün niteliklerini değiştiren yerel bir Windows işlevidir. Komutun diğer kısımları hangi dosyaların ve klasörlerin değiştirileceğini ve nasıl değiştirileceğini belirtir:

 • -s eşleşen tüm dosya ve klasörlerden “sistem dosyası” durumunu kaldırır.
 • -r, eşleşen tüm dosya ve klasörlerden “salt okunur” durumunu kaldırır.
 • -h, eşleşen tüm dosya ve klasörlerden “gizli” durumunu kaldırır.
 • /s komutu, geçerli dizindeki ve alt dizinindeki tüm dosyalar ve klasörler için öz yinelemeli olarak uygulanır, bu durumda temelde tüm aygıt budur.
 • /d komutu klasörler için de uygular (normalde yalnızca dosyalar üzerinde işler).
 • *.* tüm dosya adlarının ve klasör adlarının eşleşme olarak değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız hazırlamış olduğum dosyayı sırasıyla çalıştırıp USB kısayol virüsünden kurtulabilirsiniz. Dosyayı indirmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bütün bunları yaptıktan sonra, USB’de gizli olan dosyalar ortaya çıkacaktır. Dosyalarınız varsa tüm dosyalarınızı kopyalayıp alabilirsiniz. USB’den almak istediğiniz dosyaları aldıktan sonra USB’yi biçimlendirmenizi tavsiye ederim. Usb kısayol virüsü silme konusuyla ilgili takıldığınız bir yer var ise lütfen yorum kısmında paylaşınız.

Bilgisayar kategorisinde yer alan, Fidye virüsü Diğer adıyla Crytolocker virüsü bilgisayarınıza bulaştıysa nasıl temizleneceğini ve şifrelenen dosyaların nasıl kurtulacağını öğrenmek isterseniz BURADA yer alan blog yazımıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *