«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Microsoft Excel’de Açılır Liste Nasıl Yapılır?

Microsoft Excel’de Açılır Liste Nasıl Yapılır?

Excel’de hücre içerisine açılır kutu ekleme. Excel hücrelerdeki açılır listeleri kullanarak çalışma sayfasını daha etkili bir şekilde kullanma imkanı sunmaktadır. Açılır liste sayesinde oluşturduğunuz verileri konuya göre seçme imkanınız olur. Burada anlatılan konu içeriği #Excel 2016 versiyonu üzerinden yapılmıştır. Ancak 2010 ve üst sürümlerde açılır listeleme işlevi aynıdır. Excel dosyanızın hücrelerinde bağlantılı açılır liste yapıp, seçimler yapmak istiyorsanız buyurun konumuza.

Excel’de Açılır Liste Oluşturmak

Seçmeli açılır liste nasıl yapıldığını bir örnek üzerinden anlatalım. Excel içeriğimizde katılımcılar olsun ve bu katılımcıların hangi Şehirden katıldığı ile ilgili bir hücremiz daha olsun. Katıldığı Şehir hücresini seçmeli açılır liste olarak yapacağız.

  • Excel dosyanızı açınız ve Katılımcılar isimlerini  Excel hücrenize giriniz. (Örneğin A sütununa veri girildi)
  • Açılır liste olması gereken Excel hücrenizi seçiniz. (Örneğin B Sütünü) ve ardından “Veri” sekmesi altından “Veri Doğrulama” seçeneğini tıklayınız.

  • Açılan pencereden “İzin Verilen” kısmından “Liste” seçeneğini seçiniz.
  • “Kaynak” bölümünü ise, seçmiş olduğunuz hücrede listelenecek içerik hücresini seçmelisiniz. Bu içerikler Excel sayfanızın başka bir sayfasında yer alan içerikte olabilir veya aynı Excel sayfasında yer alan içerikte olabilir. Benim örneğime göre “Şehirler Listesi” isimli hücreleri göstereceğim. Kaynak bölümünde hücreleri gösterebilmek için yanında yer alan yukarı ok işaretine tıklamanız yeterlidir. Örnek görselde ki gibi “Şehirler Listesi” hücresini seçip Enter Tuşuna Basıyorum.


“Şehirler” isminde oluşturduğum sütunda artık seçile bilir veriler gözükmektedir. İsterseniz Veri Doğrulama ekranında yer alan “Giriş iletisi” menüsüne girerek seçmeli ekrana istediğiniz yazının gözükmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin “Lütfen seçim yapınız gibi. Aynı şekilde kullanıcıya hata mesajı da gösterebilirsiniz. Listenizde olmayan bir şey yazdığında bir iletinin açılmasını istiyorsanız Geçersiz veri girildikten sonra hata uyarısı göster kutusunu işaretleyebilirsiniz.


Excel’in açılır liste özelliği sayesinde, hücrelere girilecek verileri sınırlandırıp istediğiniz verinin eşleşmesini sağlamış olacaksınız. Excel konuları etiketi içeriğinde yer alan, bir diğer blog yazımız olan ve Excel’de satır ve sütunların nasıl sabitlendiğini öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI adresine tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *