«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Excel’de Girilen Tarihin Hangi Gün Olduğu Nasıl Bulunur?

Excel’de Girilen Tarihin Hangi Gün Olduğu Nasıl Bulunur?

Excel’de Girilen Tarihin Hangi Gün Olduğu Nasıl Bulunur? Excel’de tarihin hangi gün olduğunu bulmak. Excel içeriğinizde sayısal veriler şeklinde girilmiş olan tarihlerin haftanın hangi gününe denk geldiğiniz ve haftanın kaçıncı günü olduğunu, HAFTANIN günü ve METNEÇEVİR değerleriyle kolayca formülleyip bulabilirsiniz.

Excel’de girilen sayısal tarihlerin karşılığını haftanın hangi günü olduğuna ve Haftanın kaçıncı gününe denk geldiğine aşağıdaki formüller yardımıyla bulabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Haftanın Hangi Gün Olduğunu Bulmak

Bu işlemi bir örnek üzerinden anlatmaya çalışacağım. Ben doğum tarihimi Excel’e yazıp “METNEÇEVİR” formül işlevi sayesinde hangi gün olduğunu bulacağım.

  • C4 hücresine yazdığım 22.12.1978 tarihin, haftanın hangi gününe geldiğini bulacağım.
  • E4 hücresine şu formülü yazıyorum; =METNEÇEVİR(C4;”gggg”) Enter basıyorum .(Ben E4 hücresinde gözükmesini istediğim için bu hücreyi seçtim)

Formülde “C4” olarak yazdığım yer, hangi gün olduğunu bulacağım tarih yazılı hücresidir. (“,”) işaretlerinden sonra 4 adet “gggg” yazıp Enter tuşuna bastığınızda, Excel’de yazılı olan günün sayısal verisini metne yani haftanın günü olarak size sunacaktır.

Haftanın Kaçıncı Gün Olduğunu Bulmak

Excel’de HAFTANINGÜNÜ değeri ile, haftanın kaçıncı gününe denk geldiğini de çekebilirsiniz.

  • Excel C4 hücresine 22.12.1978 şeklinde tarih yazıyorum.
  • Örneğin D4 Hücresi haftanın günü gözükmesini istiyorum ve şu formülü yazıyorum; =HAFTANINGÜNÜ(C4;11) Enter basıyorum.


Haftanın günü formülünde C4 bölümüne yazdığım hücre alanı, tarih yazdığım alan olmaktadır. “11” rakamı şablonu seçme nedenimde haftanın başlangıç ve bitiş aralığı olmasıdır.

Ayrıca Paylaşımlı yazıcı Ekleme hatası olan 0x0000011b hatasının nasıl çözüldüğünü öğrenmek isterseniz, BU BAĞLANTI linkini tıklayabilirsiniz.

Excel Girilen Tarihin Gününü Bulmak Videolu Anlatım;

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *