«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Excel’de Satır ve Sütun Farklılıklarını Bulmak

Excel’de Satır ve Sütun Farklılıklarını Bulmak

Microsoft Excel dosyasında, Satır ve Sütun Farklılıkları nasıl bulunur? Excel içeriğinizde ki satırlarda ve sütunlarda fazla içerik varsa ve bunlar arasında bir farklılıkların olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız tek tek satır bunları kontrol etmek zahmetli iş olacaktır. Yine Excel üzerinden satır ve sütunlardaki farklı içerikleri bulmak için Excel işlevinden yararlanabilirsiniz. İçerikten farklı olan verileri vurgulayabilir ve içeriğinizi hatasız bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Excel Satır ve Sütun Farklılıkları Bulma

Burada anlatılan içerik, Office Excel 2019 sürümü üzerinden anlatılmıştır. Diğer Microsoft Office Excel sürümlerinde de işlem aynı şekildedir.

1- Excel satır yada sütundaki farklılıkları bulmak istediğiniz Excel dokümanınızı açın. Satır veya sütun farklılıklarını bulacağınız alanı seçin. Excel üst menüsünden “Giriş” altında yer alan “Bul ve Seç” menüsüne tıklayın Açılan pencereden “Özel Git” seçeneğine tıklayın.

Excel Satır ve Sütun Farklılıkları Bulma
Excel Satır ve Sütun Farklılıkları Bulma

2- Karşınıza “Özel Git” seçenekleri olan yeni ekran gelecektir. Dosyanızda hangi farklılık ekranını bulmak istiyorsanız “Seç” kısmında isteğinize göre seçenekleri listeleyebilirsiniz. Örnek çalışmamıza göre ben “Satır farklılıkları” seçeneğini seçip tamam tıklıyorum ve Excel seçtiğim içerikteki satırlarda farklı olan kelimeleri bana vurgulayıp göstermektedir.

Önerilen Excel Konusu; Excel Dosyasında Veri doğrulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz, BU LİNK tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Aynı işlemi “Sütun farklılıkları” seçerseniz Excel size yukarıdan aşağı yani sütunlar arasındaki farklılıkları gösterecektir. Farklı içeriklerin koyu renkli vurgulandığına dikkat ediniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu, farklılıkları bulunacak satır veya sütünü seçili yaparak bu işlemleri yapmanız gerekmektedir. Excel içeriğinde satır ve sütunlarda “Özel git” seçeneği sayesinde farklı içerikleri daha rahat bulup görüntüleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *