«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Excel Dosyasında Veri Doğrulama Nasıl Yapılır?

Excel Dosyasında Veri Doğrulama Nasıl Yapılır?

Excel Veri Doğrulama yapmak. Excel’de veri doğrulama işlemi nedir? Bir hücreye girilecek olan verileri belirleyerek, belirlenen o verilerin dışında, yani başka verilerin girilmesini sınırlama işlemidir. Örneğin sizin belirlediğiniz sayı aralığının girilmesi, tarih aralığının girilmesi, girilen metnin uzunluğu gibi sizin tanımlamış olduğunuz değerlerin dışında veri girişini kısıtlayabilirsiniz. Kısaca Excel’de veri doğrulama, dosyayı kullanan ve veri girmesi gereken başka kullanıcılara, belirlenmiş kriterlerin dışında Excel hücresine veri girmemesini sağlamaktır.

Excel Veri Doğrulama Yapmak

Bir örnek çalışmayla Excel veri doğrulama nasıl yapıldığına bakalım. Örneğimize göre Excel içeriğinde Hafta içi Gün seç isimli bir içeriğimiz olsun ve kullanıcılar Cumartesi, Pazar haricinde diğer günleri girebilecek şekilde veri doğrulama yapılsın. Bizim belirlediğimiz seçenekler dışında veri girildiğinde, hata uyarı mesajı versin.

Örnek çalışmamıza göre Hafta içi bir gün seçilmesini istiyoruz ve hafta içi günlerin ne olduğunu bildiğimiz için veri doğrulatmaya bunları tanımlamamız gerekiyor. Örnek görselde D3 hücresi seçiliyken Excel sayfası üst menüsünden Veri > Veri Doğrulama ekranını seçin. Karşınıza veri doğrulama ayarları menüsü gelecek. “Doğrulama ölçütü” altında yer alan “izin verilen” sekmesinde liste bölümünü seçiyorum.

excel veri doğrulama yapılandırma ekranı
excel veri doğrulama yapılandırma ekranı

Liste menüsünü seçme nedenin, el ile gireceğimim verileri liste açılır şekilde kullanıcıya sunmaktır. Sizler kendi projenize göre farklı doğrulama ölçütleri seçebilirsiniz. Örneğin sizin belirlediğiniz metin uzunluğunda veri girmesini isterseniz “Metin uzunluğu” bölümünü seçebilir yada Belirlediğiniz tarihler arasında veri girilmesini isterseniz “Tarih” verisini seçebilir ve veri doğrulamayı yazdığınız kriterlere göre belirleyebilirsiniz.

Ben liste seçip devam ediyorum ve veri gireceğim kaynak listesi açılır liste şeklinde olacak. Örnek çalışmama göre sadece hafta içi günlerin seçilmesini istediğim için Kaynak bölümünü (araya ; işareti koyup) Pazartesi;Salı;Çarşamba;Perşembe;Cuma şeklinde yazıyorum. Tamam butonuna tıkladığımda seçtiğim D3 Excel hücresinde Açılır liste menü şeklinde günleri görebilirsiniz.

Eğer kullanıcı sizin seçtiğiniz verilerin dışında içerik girerse, uyarı mesajı gösterebilirsiniz. Bunun Excel Veri doğrulama ayar ekranında “Hata Uyarısı” bölümüne tıklayın ve istediğiniz şekilde yapılandırın. Burada “Uyarı” seçerseniz kullanıcı yanlış veri girdiğinde sadece uyarır ancak istediği veriyi yine de hücreye yazar. Stil bölümünü “Dur” seçerseniz kullanıcı seçtiğinizin haricinde hiçbir şekilde hücreye başka veri giremez.

Örnek görselde görüldüğü gibi, tanımladığım verilerin dışında farklı bir veri girdiğimde, oluşturduğum uyarı bildirimi ekrana gelmektedir. Microsoft Excel’de veri doğrulamanın ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *