«
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Office
 3. Excel ve Word Otomatik Yedekleme, Kurtarma Nasıl Yapılır?

Excel ve Word Otomatik Yedekleme, Kurtarma Nasıl Yapılır?

Excel ve Word Otomatik Yedekleme, Kurtarma yapmak. Bilgisayarınızda oluşabilecek donanımsal sorunlar, elektrik kesintileri, kazayla silme, kullanıcı yanlış veri girişi gibi işlemlerde üzerinde çalıştığınız Microsoft Excel veya Word dosyasının kurtarma seçenekleri ile veri kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Özellikle Microsoft Office uygulamalarında yoğun çalışan kullanıcılar için ücretsiz olarak yedekleme yapılabilecek Office özellikleridir. Bu konuda anlatılacak seçenekler Office 2016 sürümü üzerinden yapılacaktır, ancak diğer Office sürümleri içinde aynı yöntem geçerlidir. Otomatik kurtarma ve yedeklemeyi Excel üzerinden anlatıcam aynı otomatik kurtarma yöntemi Word dosyası içinde yapabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Word / Excel Otomatik Kurtarma

Microsoft Office programını kurduğunuzda bu seçenek varsayılan olarak açık gelmektedir. Bu değer 10 dakika olarak ayarlanmıştır. Sizler bu değeri değiştirebilirsiniz. Bunun için;

 • Excel / Word dosyasını açınız
 • Ekranın sol üst kısmında bulunan “Dosya” yazısına tıklayınız.
 • Açılan sayfanın sol alt köşesinde bulunan “Seçenekler” yazısına tıklayınız.

 • Excel seçenekleri altında bulunan “Kaydet” yazısına tıklayınız.
 • Çalışma Kitaplarını kaydet seçeneği altında yer alan; “Otomatik kurtarma bilgilerini” seçeneğindeki süreyi değiştirebilirsiniz. Tavsiyemiz daha az tutmanız.
 • “Kaydetmeden kapatırsam Otomatik kurtarılan son sürümü koru” seçeneği de aktif edebilirsiniz.

Verdiğiniz süreye göre Otomatik Kurtarma bilgileri her 10 dakikada bir kaydedilir. Aralığa ek olarak, verilerin kaydedilmesinden önce Excel’in 30 saniye boşta kalması gerekir. Bilgisayarınızın kapandığını yada Excel tablonuzun yazılımsal sorundan dolayı çöktüğünü düşünelim. Bu durumda Excel yada Word dosyanızı açtığınızda otomatik kurtarma modu aktif olduğu için ana ekranda aşağıdaki görselde “Belge Kurtarma” seçeneğini göreceksiniz. Sizi kayıt edilen en son sürüme geçme konusunda Office yönlendirecektir.

eğer bunu el ile konumundan açmak isterseniz. Belge kurtarma ekranında yer alan konum kısmı, Örnek görselde ki gibi benim bilgisayarımda “C:\Users\aykut.aksu\AppData\Roaming\Microsoft\Excel\” bu yoldur. Bilgisayarınızın Çalıştır kısmına gelip yada klavyenizden Win+R tuşuna basıp açılan ekrana yapıştırıp ulaşabilirsiniz.

Excel Otomatik Yedekleme

Üzerinde çalıştığınız Excel dosyasını masaüstüne veya başka bir yere otomatik yedeklemede yaptırabilirsiniz. Bunun için;

 • Word / Excel Dosyanızı açın
 • Ekranın sol üst kısmında bulunan “Dosya” yazısına tıklayınız.
 • “Farklı Kaydet” bölümüne tıklayın
 • Sayfanın sağ alt köşesinde “Araçlar” sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfadan “Genel Seçenekler” yazısına tıklayın

 • Karşısına gelen yene pencere ekranında “Her Zaman Yedekle” özelliğini seçiniz.

Bu kayıt ettiğiniz dosya “Microsoft Excel Backup File” dosya türü ve .xlk uzantılı olarak dosya oluşacak ve Excel çalışma sayfalarının birer backup, yedekleme dosyası yapacaktır. Yani bir önceki sürüm olan orijinal dosyayı korumuş olacaksınız. Siz dosyanızı tekrar kayıt ettiğinizde otomatik olarak üzerine yeni güncel halini yazacaktır.

Microsoft Excel ve Word dosyasına Nasıl Filigran koyulduğunu öğrenmek isterseniz, Microsoft Office kategorimizde yer alan BU BAĞLANTI adresine tıklayıp ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Excel Otomatik Kurtarma Videolu Anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *