«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. FAT32’yi Veri Kayıpsız NTFS’e Nasıl Dönüştürülür?

FAT32’yi Veri Kayıpsız NTFS’e Nasıl Dönüştürülür?

FAT32 dosya türünü, NTFS sistemine çevirmek. Taşınabilir diskler genelde fabrika çıkışlı FAT32 dosyalama türü olarak piyasaya çıkmaktadır. FAT32 eski bir sistemdir ve güvenlik, performans anlamında kullanıcıya sorunlar yaratabilir. Daha güncel bir sistem olarak programsız bir şekilde NTFS dosyalama türüne dönüş yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken, diskinizi biçimlendirmeden, içinde ki veriler kaybolmadan NTFS dönüştürebilirsiniz. Fat32 dosya sistemi, Windows 95 sürüm ile gelen, 32 bit sürümüdür. NTFS uzantılı dosya sistemi; Windows 2000 işletim sisteminde sonra kullanılmaya başladı. 64 bit sürümü desteklemektedir. ExFAT dosya sistemi; 2006 yılından sonra Windows CE ve Windows Vista (SP1) işletim sistemlerinden sonra sunulmaya başladı. Diğerlerinden en büyük farkı; Mac ve Linux makinelerde kullanımı desteklemektedir. Ayrıca dosya boyutlarını neredeyse sınırsız desteklemektedir.

Yazı İçeriği:

FAT32 ile NTFS Arasındaki Farklar:

 • FAT32, Maksimum 4 GB dosya boyutunu destekler. NTFS, Dosya boyutu yalnızca birim boyutuyla sınırlıdır.
 • FAT32, Maksimum 32 GB birim boyutunu destekler. NTFS, Toplam 2 TB hacim boyutunu destekler.
 • FAT32, Dosya sıkıştırmayı desteklemez . NTFS, Sıkıştırmayı destekler .
 • FAT32, Dosya erişim izinlerini desteklemez. NTFS, Erişim izinlerini destekler.
 • FAT32, Sistem Geri Yüklemeyi desteklemez. NTFS, Sistem Geri Yüklemeyi destekler .
 • FAT32, Önceki Sürümleri desteklemez. NTFS, Önceki Sürümleri Destekler .
 • FAT32, Disk kotalarını desteklemez. NTFS, Disk kotalarını destekler .
 • FAT32, Seyrek dosyaları desteklemez. NTFS, Seyrek dosyaları destekler .

Şimdi gelelim programsız bir şekilde Windows’un komut satırını kullanıp FAT32 dosya türünü, NTFS dosya türüne kayıpsız çevirmenin nasıl yapıldığını.

Komut İstemi ile FAT32’yi NTFS’ye Dönüştürme

Program kullanmadan, Windows komut satırı ile dönüştürme yapabilirsiniz. Burada anlatılan işlem Windows 10 üzerinden yapılmıştır. Windows 11 ve windows 7 içinde işlemler aynı şekildedir.

1- Windows 10 arama bölümüne “cmd” yazın ve arama sonucunda çıkan komut istemi uygulamasına mouse sağ tuş tıklayıp yönetici olarak çalıştır tıklayın.

2- Karşınıza gelen siyah komut satırı ekranına convert f: /fs:ntfs /v bu komutu yazıp enter tuşuna basın. Burada ki (f:) harfi takılı USB diskinizin aldığı harf. Sizin bilgisayarınızda hangi harfi almışsa onu yazmalısınız.

FAT32 yi NTFS çevirme komutu
FAT32 yi NTFS çevirme komutu

Önerilen İçerik; USB belleğe program kullanmadan nasıl şifre konulduğunu öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI linkine tıklayıp ilgili blog yazımıza bakabilirsiniz.

3- Would you like to force a dismount on this volume? seçeneğini “Y” yapım Enter basınız. Disk boyutuna göre çevirme işlemi biraz sürecektir. Conversion Complete yazısını gördüğünüzde NTFS çevirme işleminin tamamlandığını görmüş olacaksınız.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *