«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Firefox Tarayıcıda Kayıtlı Şifreler Nasıl Silinir?

Firefox Tarayıcıda Kayıtlı Şifreler Nasıl Silinir?

Firefox Tarayıcıda Kayıtlı parolayı, hesapları temizlemek. Firefox web tarayıcısı diğer tarayıcılarda olduğu gibi girilen parolayı kaydetme özelliği vardır. Tarayıcıdan mail hesabınıza, sosyal medya hesabınıza yada kayıtlı olduğunuz başka bir web sitesine girdiğinizde Firefox tarayıcı ekranın hemen üst köşesinde Hesap Kayıt edilsin mi? şeklinde uyarı çıkarmaktadır. Tarayıcılarda kayıtlı şifreler özelliği, giriş bilgilerinizi kayıt ettiğinizde , tekrar aynı hesabı giriş yaptığınızda tarayıcınız otomatik olarak kayıtlı şifreyi alıp tekrar bilgilerinizi yazmadan hesaba giriş yapmanızı sağlamaktadır. Eğer bilgisayarın tek kullanıcıysanız kullanışlı bir özellik olabilir. Ancak bilgisayarı birden çok kişi kullanıyorsa, bu özellikten dolayı giriş yaptığınız hesaplara başkaları da hesap bilgilerinizi girmeden ulaşabilir. Mozilla Firefox parola yöneticisi sayesinde tarayıcıda bilerek yada yanlışlıkla kayıt ettiğiniz giriş bilgilerini temizleyebilir, bu özelliği sormamasını isteyebilir yada kayıtlı site bilgilerini bilgisayarınıza yedekleyip silebilirsiniz.

Firefox Kayıtlı Hesap Bilgilerini Temizlemek

  • Firefox tarayıcınızı açın ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç çizgi simgesine dokunun.
  • Açılan yeni pencereden “Parolalar” yazsısına tıklayın.

Karşınıza Firefox tarayıcınızın parola yönetme sayfası çıkacaktır. Bu ekranda tarayıcıda kayıtlı olan hesap bilgilerini görebilirsiniz. Firefox kayıtlı hesapları silmeden önce yedeğini almak isterseniz, ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta simgesine dokunun “Hesapları Dışarı aktar” simgesine dokunup bilgisayarınıza kayıtlı şifreleri indirebilir başka bir bilgisayardaki Firefox yükleyebilirsiniz.

Firefox’un kayıtlı bilgileri kaydetmeyi önermesini istemiyorsanız, Yine aynı ekranda yer alan “seçenekler” bölümüne tıkladığınızda, “Sitelerdeki kullanıcı adı ve parolalarımı kaydetmeyi öner” ve “Kullanıcı adı ve parolaları otomatik doldur” seçeneğini kaldırabilirsiniz.

Firefox’taki bütün kayıtlı hesapların hepsini temizlemek isterseniz, ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta simgesine tıklayıp açılan ekrandan “Tüm hesapları kaldır” seçeneğine tıkladığınızda, “Bu işlem Firefox tarayıcısına kaydettiğiniz hesapları ve burada görünen ihlal uyarılarını kaldıracaktır. Bu işlemi geri alamazsınız.” şeklinde uyarı çıkacaktır. “Evet bu hesapları kaldır” seçeneğini işaretleyip hepsini temizleyebilirsiniz. Böylece bütün kayıtlı hesaplar ve şifreler silinecektir.

Önerilen Web Tarayıcı Yazısı;  Goolge Chrome ve Microsoft Edge tarayıcı açılışlarına nasıl parola konulacağını öğrenmek isterseniz, BU BAĞLANTI adresinde ki ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Eğer bir hesabın şifresini unuttuysanız, o hesabı ekranın sol tarafından seçip hesap simgesinde gözüken göz simgesine tıklamanız yeterlidir. Kayıtlı hesabın şifresini görebilirsiniz. Firefox’ta bütün hesapları değil de sadece seçtiğiniz hesabın kayıtlı bilgilerini kaldırmak isterseniz, yine sol taraftan kayıtlı hesabı seçip hesap ekranında ki “Kaldır” simgesine tıklamanız yeterlidir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *