«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Fotoğraftaki Yazıları Nasıl Metne Çeviririz?

Fotoğraftaki Yazıları Nasıl Metne Çeviririz?

Fotoğraftaki Yazıları Nasıl Metne Çeviririz? JPEG, PNG  yada farklı bir uzantılı resim dosyasına çevrilmiş olan görsel üzerindeki yazıları kopyalayamazsınız. Resimdeki yazıları kopyalayabilmek için; resim dosyasına çevrilmiş olan uzunca bir yazı görselinde ki yazıları kopyalamak istiyorsanız online siteler yardımıyla yapabilirsiniz. Resim üzerinde bulunan uzunca bir yazıyı metin dosyası haline veya Word dosyasına yada Excel dosyasına kayıpsız bir şekilde çevirip resimdeki yazıları kopyalamış olursunuz. Akatrdığınız bu yazılar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Ücretsiz bir hizmet olan ve üç adet vereceğim online siteler üzerinde yapabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Resimdeki Yazılar Nasıl Word, Txt Metin dosyasına Çevrilir?

Fotoğraf makinasıyla çekilmiş (jpg.png uzantısı fark etmez),yada resim dosyası olarak taranmış olan, resim dosyası içinde ki yazıları almak istiyorsunuz diyelim. Bu içerik bir kaç metinden oluşuyorsa sorun değil ancak yazı çok ise bunu tek tek Office Word aktarmak zaman alan bir konu olacaktır. Bu işlemleri yapan ücretli programlarda mevcut. Bu tarz bu satın alma işlemi istemiyorsanız ve zamanınızda kısıtlıysa ücretsiz olarak online hizmet veren aşağıda verdiğim siteleri deneyebilirsiniz.

Unutmadan şunu da ekleyelim. Online olarak yapacaksanız bu işlemi siteye eklediğiniz içerik size hizmet sağlayan web sitelerinin sunucularında kalabilir. Yani belge içeriğiniz çok önemliyse bilgi güvenliği açısından pek tavsiye etmiyoruz. Bunun önüne geçmek için bilgisayara kurulan ücretli (abbyy finereader Gibi) programlar tavsiye ediyoruz. Bunun haricinde önemi yok ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

En İyi Online OCR Siteleri:

Türkçe anlamı “Optik Karakter Tanıma” olan, Optical Character Recognition (OCR) tekniği sayesinde resimde (jpg.png) üzerinde bulunan yazıları aşağıda verdiğim online siteleri deneyerek hızlı bir şekilde Word, Wordpad, TXT formatına çevirip düzenleme yapabilirsiniz.

1- OnlineOCR.net

Sitenin ana sayfasında bulunan, “Select File” sekmesini tıklayıp dosyanızı ekleyin.15 Mb’a kadar dosya ekleyebilirsiniz. “Select language” sekmesinde eklediğiniz dosya hangi dilde ise onu seçiniz, ben kendi örneğime göre “Turkish” seçiyorum.“Output Format” bölümünden resim dosyasının çıktısı word, excell, txt seçebilirsiniz. En sonunda “Convert” seçeneğine tıklayıp dosyanız dönüştürme işlemi başlatabilirsiniz. Dönüştürme işlemi bittikten sonra “Download Output File” ile dosyanızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bazı Türkçe karakterlerde sorun yaratabilir, Word üzerinden el ile düzeltme yapmalısınız.

2- NewOCR.com

Siteye girdikten sonra “Select Your File” bölümünde resimli yazı dosyasını ekleyiniz. Eklemeden sonra “Preview” seçeneğini tıklayınız. Sistem yazı dilini otomatik olarak bulup ekleyecektir. Daha sonra mavi ikonlu “OCR” butonuna basınız. Dönüştürme işleminden sonra en altta “Download” seçeneğinin aktif olduğunu göreceksiniz. Bu menüyü açarak dönüştürmek istediğiniz formatı seçip indirebilirsiniz. Bu sistem Türkçe dönüştürmede düz metinlerde daha başarılıdır. Dezavantajı metin içinde tablolama, başlık gibi tasarımlar var ise onları olmaz size düz yazı olarak verir. Ayrıca indirmeden online olarak da çevirme, düzenleme işlemi yapabilirsiniz.

3- i2ocr.com

“Select Language” bölümünden Ekleyeceğiniz resimli yazı dosyası hangi dilde ise onu seçin. “Select Image” bölümünde resimli yazı dosyanızı ekleyin.URL bölümü dosyanız bilgisayarda değilse yani bir web sitesi üzerindeyse linkini de ekleyebilirsiniz.“Extract text” bölümünden dönüştürme işlemini başlatabilirsiniz. “Download” seçeneğine tıklayıp dosyanızı indirebilirsiniz.

Online ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 3 adet resimdeki Yazıları Nasıl Metne çevirmeyi anlattım. Sizin de bu liste dışında kullandığınız tavsiye edebileceğiniz başka Online OCR Siteleri siteleri varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bilgisayarınıza format sonrası kurulacak programları tek tek aramayın, İnternet kategorimizde BU BAĞLANTI‘da yer alan blog yazımıza göz atıp gerekli programları online olarak kurmayı öğrenebilirsiniz.

Resimdeki Yazıları Metne Çevirme Videolu anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *