«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Geri Dönüşüm Kutusu Boşaltma Nasıl Zaman Ayarlı Yapılır?

Geri Dönüşüm Kutusu Boşaltma Nasıl Zaman Ayarlı Yapılır?

Geri Dönüşüm Kutusunu zaman ayarlı boşaltma. Bilgisayarınızda kullanılmayan gereksiz dosyalarınızı, belgelerinizi eğer Swift + Delete klavye komutu ile silmiyorsanız bildiğiniz gibi direk “geri Dönüşüm” kutusuna gider. Ayrıca İndirilenler Klasörü ve Uygulamaların Kullandığı Geçici dosyalarda Geri Dönüşüm kutusunu temizleseniz bile silinmez. Bu özellikleri de ayarlayabilirsiniz. Burayı düzenli olarak boşaltmazsanız bilgisayarınızın depolama alanında gereksiz bir alan işgal eder. Kullandığınız işletim sisteminiz Windows 10 ise “Akıllı Depolama” özelliğini zamanlayıp Geri Dönüşüm Kutusu günlük, haftalık yada aylık olarak ayarlayabilir böylece otomatik temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusunu Zamanlı Boşaltma

 • Windows 10’un “Bul” seçeneğine yada “Başlat Menüsü” üzerine gelip “Ayarlar” yazınız.
 • Karşınıza gelen yeni ekrandan “Sistem” menüsüne giriniz.
 • Sol tarafında “Depolama” seçeneği var orayı tıklayınız.
 • Depolamanın altında bulunan seçenek varsayılan olarak kapalı gelecektir orayı “Açık” konumuna getiriniz.
 • Hemen altında “Depolama Alanını Yapılandır veya şimdi çalıştırın” linkine tıklayın.

 • Akıllı depolama yapılandırma sayfası açılacaktır. “Akıllı Depolamayı Çalıştır” seçeneğin altında, Her gün, Her Hafta, Her Ay ve düşük Boş Disk alanı varken seçeneklerinden birisini kendinize göre seçebilirsiniz.
 • Aynı ekranda ilgilenmemiz gereken bir diğer seçenek “Geçici dosyalar” bölümü. Yine kendi tercihlerinize göre “Uygulamaların kullandığı geçici dosyaları sil” seçeneği içinde yer alan “Geri dönüşüm kutumdaki şu süreden daha uzun süre boyunca değiştirilmemiş dosyaları sil” seçeneği altında sunduğu “Asla”, “1 gün”, “14 gün,“ 30 gün “veya” 60 gün ” seçeneklerden birisini kendisine göre ayarlayabilirsiniz.
 • Bu ekranda benim en sevdiğin ayarlardan birisi, “İndirilenler Klasöründeki şu süreden daha uzun bir süre boyunca değiştirilmemiş dosyaları sil” seçeneği. Zamanla internetten indirdiğiniz bir dosyayı burada unutuyoruz ve gereksiz alan kaplıyor. Burada belirleyeceğiniz bir gün ile,-Örneğin 30 gün diyelim- indirilenler klasörünü de temizlemektedir. Tabi internet ten bir şey indirdiğinizde Belgelerin içinde olan İndirilenler klasörü için geçerlidir. Sizin masaüstüne oluşturduğunuz klasör için değildir. Buna dikkat ediniz.
 •  “Geri dönüşüm kutumdaki şu süreden daha uzun süre boyunca değiştirilmemiş dosyaları sil” seçeneği altında yer alan “Asla”, “1 gün”, “14 gün,“ 30 gün “veya” 60 gün ” seçeneklerinden birini seçin. Hemen devamındaki indirilen dosyalarla ilgili dosya silme işlemini de kendinize göre zamanlama ayarlamasını yapabilirsiniz.


Microsoft Windows 10’un “Akıllı depolama” alanında yapmış olduğumuz bu özel ayarlar sayesinde Geri Dönüşüm Kutumuz otomatik olarak temizlenecektir. Eğer bu özelliği kapatmak isterseniz; ayarlar- sistem – depolama bölümüne gelerek akıllı depolama anahtarını kapalı konumuna getirmeniz yeterlidir. Geri Dönüşüm Kutusunu zamanlı bilme konusuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Microsoft Office kategorisinde yer alan Birden Fazla Word Dosyasını Birleştirmek isimli blog yazımıza bakarak ayrı ayrı Word dosyalarını nasıl tek Word dosyası haline getirilebilir öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *