«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Gmail’de Şifreli Gizli İçerikli Mail Nasıl Gönderilir?

Gmail’de Şifreli Gizli İçerikli Mail Nasıl Gönderilir?

Google Gmail Son Kullanma Tarihi ve Gizli içerikli Mail yollamak. En çok kullanılan mail hizmetlerinden birisi olan Gmail’in belki çok az kişinin bildiği, son kullanma tarihli, şifreli mail gönderim özelliği de vardır. “Gmail Gizli Mod” olarak geçen özellik ile, hassas içerikli önemli mailleri başkalarının okumasından korumak için gönderilecek mail seçeneğidir. Gönderdiğiniz mail için son kullanma tarihi belirlemek, geriye dönük mailin hesapta kalmasını engellemek için erişimi iptal etmek için gizli mod seçeneği ile mail gönderebilirsiniz. Gmail’de gizli e-postalar gönderirseniz, alıcıdan e-posta içeriğine erişmek için SMS şifresini girmesi isteyebilirsiniz. Gmail gizli Mod seçeneği aktif edilerek gönderilen iletiler, e-posta alan kişi içeriği, başka bir maile yönlendiremez, yazdıramaz ve mail içeriğini indiremez. Tabi kullanıcı iletiyi fotoğraf çekmesinin maalesef önüne geçilemez. Karşı kişiye ayrıca bu içeriğin özel olduğu önem derecesini de göstermektedir.

Gmail Şifreli e-posta Göndermek

Gmail üzerinden özel olduğunu düşündüğünüz şifreli, gizli içerikli mail göndermek için, “Gmail Gizli Mod” özelliğini aktif ederek maili göndereceğiz.

  • Gmail hesabınıza girin ve “Oluştur” butonuna basın mail gönderme sayfasını açın.
  • Karşınıza yeni ileti sayfası gelecek. Yeni ileti sayfanın hemen sağ alt köşesinde kilit şeklinde olan gizli mod seçeneğine tıklayın.

Karşınıza “gizli mod” ayarlar menüsü gelecek. “Geçerlilik sonu ayarla” ekranından 1gün, 1 hafta, 1 ay gibi zaman belirleyebilirsiniz. Karşı taraf o süre içinde maili açması gerekmektedir. Ayrıca süre dolduğunda Gönderilen e-posta karşı tarafın gelen kutusundan da silinecektir. Gmail üzerinde Gizli Mod’da mail göndermenin en can alıcı tarafı e-postayı görüntüleyebilmek için SMS isteyebilmenizdir. Gönderdiğiniz mail için SMS şifre kodu ile aç seçeneğini işaretlerseniz, Alıcıların, bir SMS şifre kodu kullanarak kimliklerini doğrulayabilmesi için telefon numarası girmeniz gerekmektedir. Alıcı maili tıkladığında telefonuna şifre gelecek ve maili onay SMS şifre kodunu yazarak görüntüleyebilecektir.

Ayrıca İnternet kategorisinde yer alan ve Gmail Gelen kutusunda iyi bir temizlik yapmak istiyorsanız Gmail Toplu Mail Silme Nasıl Yapılır? içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *