«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Gmail’de Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

Gmail’de Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

Gmail gönderilen maili geri çekmek. Google Gmail’in mail hizmetini kullanıyorsanız belirli zaman ölçüleri içerisinde yanlışlıkla gönderdiğiniz yada başka kişiye yanlış maili attığınızda bu maili belirli bir süre içinde Gmail’in geri al seçeneği sayesinde mail gönderimini iptal edebilirsiniz. Gmail bu özelliği kullanıcılarına ilk kez 2015 yılında sunmuştur. Yeni bir Gmail hesabı açtığınızda varsayılan olarak maili geri alma süresi 5 saniyedir. Ancak Gmail ayarlarına girerek bu süreyi; 5, 10, 20 ve 30 saniyelik seçeneklerden birisini seçerek ayarlayabilirsiniz.

Burada ki maili geri alma işleyişin mantığı; Örneğin siz ayarlar sekmesinde bu süreyi 30 saniye yaptınız diyelim ve mail gönderdiğinizde Gmail bu maili aslında 30 saniye arka planda bekletir ve bu süre sonunda karşı tarafa iletmektedir. Bu süre içinde Gönderdiğiniz maili geri çektiğinizde karşı tarafın bundan haberi olmayacaktır yani karşı tarafa gönderilen mailin geri çekildiği, gönderimin iptal edildiği ile ilgili bir uyarı mesaj maili gitmeyecektir.

Yazı İçeriği:

Gmail Maili Geri Alma Süresi Nasıl Ayarlanır?

  • Gmail hesabınına https://accounts.google.com buradan giriş yapınız.
  • Ekranın hemen sağ üst köşesinde yer alan (çark İşareti) Yani ayarlar resmine tıklayınız.
  • Açılan Sayfadan “Tüm Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza Gelen yeni sayfada “Gönderiyi Geri Al” seçeneğini göreceksiniz.
  • “Göndermeyi iptal etme süresi” seçeneğini En fazla 30 saniye ve En az 5 saniye olmak üzere istediğiniz gibi seçim yapınız.
  • Aynı sayfanın en altında bulunan “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayınız.


Web üzerinden yaptığınız geri alma ayarı Android ve İOS gmail hesabınız içinde geçerli olacaktır. Tabi bu ayarları mobil telefonun Gmail ayarlarına giripte yapabilirsiniz.

Gmail Mail Geri Çekme Nasıl Yapılır?

Diyelimki sizler Mail geri alma süresini 30 saniye ayarladınız. Mail gönderdiğiniz an ekranın sol alt köşesinde “Geri Al” butonu otomatik aktif olacaktır. Ayarladığınız süre boyunda yani örneğimize göre 30 saniye boyunca ekranda gözükecektir. Sizler “Geri Al” seçeneğine dokumadığınız an 30 saniye sonunda “Mesaj Gönderildi” yazısını göreceksiniz. Bu süre içinde mail geri çekmek için “Geri Al” seçeneğine tıkladığınızda mail iptal olacak ve otomatik olarak mailiniz “Taslak” klasörüne düşecektir.

Google Gmail malesef bu süreyi en fazla 30 saniye olacak şekilde ayarlama imkanı sunmuştur. Bu süreyi fazla tutmak, yanlış içerikli yada yanlış kişili mail gönderimlerinde çabuk geri dönüş için faydalı bir ayar olacaktır. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Gmail Konuları;

Google hesabınızı kalıcı olarak yani tamamen nasıl silineceğini öğrenmek isterseniz BURAYI

Gmail için Mail’in altına logolu mail imzasının nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTIYI tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *