«
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
 3. Google Android 12 Sürümü ile Gelen Yenilikleri, Çıkış Tarihi

Google Android 12 Sürümü ile Gelen Yenilikleri, Çıkış Tarihi

Google Android 12 Sürümü ile Gelen Yenilikleri, Çıkış Tarihi. Google, düzenlemiş olduğu I/O etkinliğinde Android işletim sisteminin 12’ci sürümünü ve bu sürüm ile gelen yeni özelliklerin tanıtımını yaptı. Etkinlikte yeni sürümün güvenlik ve tasarımsal değişiklikleri vurgulandı. Android 12 Nedir? Google firmasının telefon, tablet’ler için geliştirmiş olduğu işletim sistemidir.

Yazı İçeriği:

Android 12 Yenilikleri ve Özellikleri

Android 12 tasarımı:

Android 12 tasarımı tamamen değiştiriliyor. 2014 yılında sunulan Android “Material Design” tasarımın yerine “Material You” isimli yeni bir dil sunulacak. Telefon ekranında yer alan buton, pencere büyük bir şekilde görüntülenecek.

Kamera, Mikrofon, Konum için yeni gizlilik özellikleri:

Kamera ve mikrofonunuzu etkinleştirdiğinizde ekranınızın sağ üst köşesinde yeşil bir nokta gözükecek. Bu sayede donanımların arka planda aktif olarak çalıştığını anlamış olacaksınız. Herhangi bir uygulama, kamera veya mikrofonunuzu kullanmak istediğinde size izin verip vermediğiniz sorulacak. Uygulamaya izin vermezseniz kayıt ekranı siyah ve sessizlik olacak. Konum tarafında ise, konumumuzun en doğru şekilde mi yoksa yaklaşık bir şekilde mi aktarılacağını ayarlayabileceksiniz. Bu seçenek ile uygulamalara tam konum göstermenin önüne geçmiş olacaksınız.

Tek El Kullanım Desteği:

Telefon üreticileri bazı modellerinde sundukları “tek el” kullanım desteği artık Android 12 yer alacak. Üretici firma “tek el” desteği sunmasa da Android 12 sürüm ile bütün telefon modellerinde yer alacak. Böylece ekranı büyük eli küçük kullanıcılar için daha stabil bir kullanım deneyimi sunulacaktır.

Oyun Modu Desteği:

Telefon üreticiler bazı modellerinde “oyun modu” seçenekleri sunmaktadır. Ancak Android işletim sistemi üzerinde bu özellik gömülü olarak gelmemektedir. Android 12.ci sürüm ile bu özelliği işletim sistemin ekleyecek, telefonunuzda telefon üreticisi “oyun modu” sunmasa bile Android 12 sürümü ile bütün telefonlarda kullanılabilir hale gelecek. böyle oyun açtığınızda daha iyi oyun performansı için arka plan kaynak kullanımı ayarlanabilecek.

Ekran Döndürme Geliştirmesi:

Yine üretici firmaların bazı telefon modellerinde gömülü olarak sunduğu bu özellik, Android’in eski sürümlerinde stabil bir şekilde çalışmıyordu. Android 12 işletim sistemi ile artık gömülü olarak ekran döndürme seçeneği de sunacak. Kullandığınız telefonda bu özellik olmasa bile Android 12 sürümü ile bütün telefonlarda aktif edilebilecek. Otomatik döndürme, yüz izleme teknolojisinden faydalacak.

Çift Uygulama Desteği

Önceleri çift uygulama kullanabilmek için üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaktaydı. Artık Android 12 sürümü ile telefonunuzda başka bir uygulamaya gerek kalmadan telefon uygulamaları çift kullanabileceksiniz. Örneğin Çift Whatsapp yada Facebook gibi.

SMS Zamanlama

SMS kullanan pek olmasa da gönderilecek SMS’leri zamanlı olarak ayarlayabileceksiniz. Yine başka bir uygulamaya gerek kalmadan SMS’lerinizi istediğiniz zaman/ tarih aralığında ayarlayıp otomatik gönderebileceksiniz.

Android 12’yle birlikte gelecek diğer özellikler:

 • Android TV sistemleriyle çalışacak gömülü kumanda
 • Uygulama Çiftleri bölünmüş ekran modu
 • Kaydırarak ekran görüntüsü alma
 • Uygulamayı hazırda bekletme
 • Gelişmiş tema desteği
 • Ultra geniş bant API
 • NFC ve UWB teknolojileriyle araç kilidi açma (BMW, teknolojiyi destekleyenlerden birisi olacak)
 • Chrome OS cihazlar, Android telefondaki fotoğraf galerisine Wi-Fi Direct üzerinden anında erişebilecek.

Android 12 Çıkış Tarihi

Google tarafından beklenen zaman bir değişiklik olmaz ise Eylül 2021 bildirilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *