«
 1. Anasayfa
 2. İnternet
 3. Google Chrome Özellik: Canlı Altyazılar

Google Chrome Özellik: Canlı Altyazılar

Google Chrome Özellik: Canlı Altyazılar. Google Chrome daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için tarayıcısına yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Bunlardan biriside “Canlı Altyazılar” özelliği. Bu özellik varsayılan olarak tarayıcınızda kapalı gelir sizler aktif etmelisiniz. Veya bir video açtığınızda ekranın sağ üst köşesinde yer alan Müzik ikonuna tıklayıp videoya göre açıp kapatabilirsiniz. Yeni özelliği kullanabilmeniz için Google Chrome tarayıcınızı en son versiyon yani Chrome 89.0.4389.90 sürümünü kullanmanız gerekmektedir.  Bu özellik sayesinde kullanıcıların web üzerinden sesli bir video oynattıklarında gerçek zamanlı olarak video altında gözükmektedir. Bu özelliğin desteklenmesi için herhangi bir site kuralı yoktur. Sesli video içeriğin ve özelliğin aktif olması yeterlidir.

Canlı Altyazılar özelliğin diğer bir avantajlı yanı da yerel olarak kayıt edilen ses veya video’nun çevrimdışı olarak çalışabilmesidir. Bu özellik şimdilik İngilizce dili olarak desteği sunulmuştur. İlerleyen zamanlarda farklı dil desteğinin de ve Türkçe dil desteğinin de sunulması beklenmektedir. Yoksa Türkiye kullanıcıları için bu özellik pek bir anlam ifade etmeyecektir :) . “Canlı Altyazılar” özelliğinin nasıl aktif edileceğine geçmeden önce isterseniz bilmeyenler için Chrome tarayıcının nasıl güncelleştirileceğini anlatalım.

Yazı İçeriği:

Google Chrome Tarayıcıyı Güncelleştirmek

 • Google Chrome tarayıcınızı açınız.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan (alt alta üç nokta) simgesine tıklayınız.
 • Açılan menüden “Yardım” ve “Chrome Hakkında” bölümüne geçiş yapınız.


Eğer sürümünüz eskiyse yeni versiyon güncelleştirmesi otomatik başlayacaktır. Update yaparken hata alıyorsanız, tavsiyemiz bilgisayarınızın denetim masasından Google Chrome tarayıcıyı kaldırıp Tekrar sıfırdan kurmanız. Google Chrome resmi yükleme linki için BURAYI’da tıklayabilirsiniz. Bu işlemleri de kontrol ettikten sonra geçelim “Canlı Altyazılar” özelliğinin nasıl aktif edileceğine ve nasıl kullanıldığına.

Chrome Canlı Altyazılar Aktif Etmek

 • Google Chrome tarayıcınızı açın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan (alt alta üç nokta) simgesine dokunun.
 • Açılan menüden “Ayarlar” yazısına tıklayın.
 • Ekranın sol tarafında yer alan “Gelişmiş” yazısına tıklayın.
 • Açılan ekranda “Erişebilirlik” seçeneğine tıklayın.
 • “Canlı Altyazı” yanında bulunan simgeyi tıklayıp aç komutuna getirin


Aynı ekranda bulunan ve Windows 10’un özelliklerinden birisi olan “Altyazı Tercihleri” bölümüne tıklayıp. Alt yazının rengini, boyutunu, arka planını gibi özellikleri de kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Test etmek için ingilizce içerikli bir video açıp bakabilirsiniz.

Canlı Altyazılar için Örnek Çalışma

İlginizi Çekebilecek Diğer Chrome Konuları;

Google Chrome’de gizli mod özelliğini devre dışı bırakmayı öğrenmek isterseniz BURAYI

Chrome Tarayıcıda Bilgidimleri kapatmanın nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *