«
  1. Anasayfa
  2. Telefon
  3. GSM Telefonların IMEI Numarası Nasıl bulunur?

GSM Telefonların IMEI Numarası Nasıl bulunur?

Telefonun IMEI numarasını öğrenmek. Konuya geçmeden önce IMEI Numarası nedir? açıklayalım. IMEI açılımı (International Mobile Equipment Identity) dır. Türkçe: Uluslararası Mobil Cihaz Kodu. Her akıllı telefonun üretim sırasında bir IMEI numarası verilmektedir. Bu numara telefonların kimlik numarasıdır. Tek ve benzersiz olup 15 haneden oluşmaktadır. IMEI kodu Telefonunuz kaybolduğunda, çalındığında bulunması için çok işe yaramaktadır. Servis sağlayıcınıza kaybolan telefonunuzu bildirirseniz, kara listeye alır ve o telefon ile çağrı yapılamaz duruma gelir. Hücresel ağ aktif olmaz ve yeni bir SİM kartı takıldığında operatör devreye girmez ve o telefon kullanılamaz hale gelir.

Özellikle ikinci el bir telefon alıyorsanız IMEI numarasını online web siteleri üzerinden sorgulayıp telefon hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin; https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama sitesine girip telefonun IMEI numaranızı yazıp, mobil cihazınızın yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını, öğrenebilirsiniz. Online IMEI sorgulaması sitesi olan https://www.imeipro.info/ giriş yaparak, telefonun kara listede olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bir başka online sorgulama sitesi https://www.imei.info/ IMEI numaranızı girerek, marka model, yayın yılı, teknik özellikleri gibi daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki telefonda IMEI numarasını nasıl öğrenebiliriz? Başka bir uygulamaya, programa gerek kalmadan iki şekilde öğrenebiliriz.

Yazı İçeriği:

IMEI Numarasını Kısa Kod ile Öğrenmek

IMEI sorgusu öğrenmenin en hızlı yoludur.

  • Telefonunuzun arama ekranına şu kodu yazın *#06#
  • Telefonunuz çift sim kartlı ise iki tane gözükecektir. Ayrıca Telefonunuzun (modeline göre) seri numarası da çıkmaktadır.

Telefonun Hakkımda Ekranından Öğrenmek

Ben bu işlemi Xiomi Redmi 8 pro ekranında yaptım ancak diğer modellerde de yöntem aynıdır.

  • Telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne giriniz.
  • “Telefon Hakkında” menüsüne giriniz.
  • “Tüm Özellikler” yazısına dokunun.
  • Karşınıza gelen yeni sayfanın en altında yer alan “Durum” yazısına dokunun
  • Sayfanın aşağısına indiğinizde karşınıza SIM IMEI numaraları çıkacaktır.

Tabi ki imei sorgusunda en hızlı en pratik yöntem birinci yöntemdir. İkinci yöntem ile hem İMEİ numarasını öğrenebilir hem de daha genel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzun IMEI numaralarını öğrenebilir ve online sorgu yaparak telefon hakkında IMEI güvenliği için bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Mobil kategorisinde yer alan Instagram belirli Kişilerin Yorum Yapmasını engellemek içerikli blog yazımızda ilginizi çekebilir. Bağlantıya tıklayıp ilgili konuya ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *