«
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
 3. Gürültü Önleyici Kulaklıklar Nedir? Nasıl Çalışır?

Gürültü Önleyici Kulaklıklar Nedir? Nasıl Çalışır?

Gürültü Önleyici Kulaklıklar Nedir? Nasıl Çalışır? Dış Ortam sesleri, kulaklıklardan gelen sesin önüne geçebilir ve dinlediğiniz müziğin yada konuşmanın net duyulmasını zorlaştırır. Özellikle kalabalık büyük şehirlerde yaşayanlar için, insan kalabalığı sesi, araç sesi, kalabalık çalışma ortamları gibi bir bir çok etken müziğin yada konuşmanın duyulmasını zorlaştırabilir. Son zamanlarda gelişen teknoloji alt yapısı ile birlikte üretici firmalar çıkarmış olduğu kulaklık modellerine “gürültü engelleyici” özelliklerini de eklemeye başladılar. Bu özellik sayesinde dinlediğiniz müziği yada konuşma esnasında, dış ortam sesini azaltarak daha net duymanıza sağlamaktadır. Gürültü önleyici kulaklıklar, aktif tip veya pasif tip olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

Yazı İçeriği:

Gürültü Önleyici Kulaklıklar

Pasif Gürültü Önleyici Kulaklıklar

Bu tür kulaklıkların dış sesi engelleme özelliği daha çok tasarımsal özelliktir. Genellikle 8 dB ile 25 dB arasında değişen desibellerde ses yalıtımı sağlamaktadır. Bu ses düzeylerinin üzerindeki sesleri bastırma konusunda yetersizdirler. Bu değer büyük ölçüde gürültüyü izole etmek için kulaklıkta hangi malzemelerin kullanıldığına ve kulağa nasıl oturduğuna bağlıdır. Daha yüksek sesli ortamlarda gürültü engelleme konusunda başarılı değillerdir. Kısaca daha az sesli ortamlarda başarı sağlamaktadırlar.

Avantajları;

 • Aktif Engelleyici kulaklılara göre daha ucuzdurlar.
 • Kullanılan Malzemeye göre ses azaltması olduğundan dolayı, kulaklığın pilini kullanmazlar. Bu kulaklıkların pil süreniz uzun süre gidebilir.

Dezavantajı;

 • Düşük dış ses engelleme konusunda yeterlidir. Ancak Daha yüksek (araç trafiği, gürültülü çalışma ortamları vs.) ortamlarda ses engelleme konusunda yeterli değildirler.
 • Bu tip kulaklıklar, yüksek yoğunluklu köpük katmanları veya diğer ses emici malzemelerle dolu oldukları için, normal kulaklıklardan daha ağır olur. Tasarım için İyi marka model seçmek gerekir.

Aktif Gürültü Önleyici Kulaklıklar

Pasif özellikli kulaklıkların yapabileceği her şeyi yapabilirler, buna artı değer olarak Kulaklık için geliştirilmiş teknoloji alt yapısı ve donanım özelliklerini kullanarak daha etkin sonuçlar sağlamaktadır. Bu özellik kulaklık üzerinden aktif edilerek kullanılır. Bu tip kulaklıklar içeriğinde, ayrıca ortam gürültü  seslerini de alan mikrofonları bulunmaktadır. Aktif edildiğinde, dışarıdan gelen ses kulaklıkta bulunan ve dışarıdaki sesi çeken gürültü emici mikrofon tarafından çekilmektedir. Faz dışı bir dalga oluşturmak ve orijinal dalgayı iptal etmek için yakalanan sesin ters bir dalgasını oluşturmaktır.

Avantajları;

 • Daha yüksek ses frekanslarında dış sesleri engellemede başarılıdırlar.
 • Uygulama desteği sunmaktadırlar. Yazılımları sayesinde yönetimi ve ses kaliteleri düzenlenebilir.

Dezavantajları;

 • Aktif edildiğinde kulaklığın pilini kullanırlar. Bu nedenle şarj süresi azalır.
 • Pasif önleyici kulaklıklara göre daha pahalı ürünlerdir.

Sizler kendi kişisel kullanımınıza göre karar verip bir kulaklık almayı düşündüğünüzde buna göre karar vermelisiniz. Kalabalık ortamlarda çok bulunuyorsanız, telefonu multimedya olarak çok kullanıyorsanız maliyet ayırabiliyorsanız tabi ki tavsiye edilen kulaklık modelleri aktif gürültü önleyici özellikli model olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *