«
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
 3. HDMI Nedir? HDMI Kablo Çeşitleri Nelerdir?

HDMI Nedir? HDMI Kablo Çeşitleri Nelerdir?

Yazı İçeriği:

HDMI Kablo Teknolojisi Nedir?

İngilizce açılımı, High Definition Multimedia Interface Türkçe Anlamı, Yüksek çözünürlüklü çoklu ortam arayüzü olarak olan, dijital ses ve görüntülerin sıkıştırılma olmadan aktarım yapmasını sağlayan bir teknolojidir. HDMI teknolojisi ilk 2003 yılında geliştirilmiştir. HDMI teknolojisinin ilk kullanım alanları, HD-DVD disk çalar, bilgisayar, oyun konsolu, dijital uydu alıcısı gibi cihazları uyumlu ses ve görüntü cihazlarında kullanılmaya başlamıştır.2006 yılından sonra HDTV, kameralar ve dijital fotoğraf makineleri ,barkovizyon cihazlarında görülmeye başlamış günümüzün cihazların olmazsa olmaz teknolojisi haline gelmiştir. Piyasaya sürülen ilk HDMI bileşenli cihazı Pioneer firması üretmiştir.

HDMI kablo teknolojisi sayesinde ses ve görüntü verileri sıkıştırılmadan aktarıldığı için herhangi bir kalite kaybı yaşanmaz. HDMI kablolar farklı sürümlere göre üretilmiştir. Bu yüzden veri transferleri farklılık göstermektedir. ilk sürüm (1.0) 1080p 60 FPS desteği sunarken 1.4 sürümü 340 MHz bant genişliği ile 4K × 2K (4096*2160) destekler hale gelmiştir.

HDMI Kablo teknolojisi,8-kanal, 192KHz, 24-bit sıkıştırılmamış ses desteği ile Dolby Digital ve DTS desteğine de sunmaktadır.1.3 sürümünden sonra Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio gibi kayıpsız sıkıştırma yöntemleri desteklemeye başlamıştır. Yeni nesil bilgisayar ve ekran kartlarında (DVI) arayüz ile uyumludur. DVI-D çıkışı olan bir cihaz uygun adaptör veya kablo ile HDMI girişi olan bir monitöre bağlanabilir. Burada ki fark ses adaptör bağlantısı ve uzakta kumanda fonksiyonları aktif olmayabilir.

HDMI kablo Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bilgisayarınızdan HD yayın yapan televizyonunuza veya dvd oynatıcınızdan Tv’ye veya parkovizyon cihazına görüntü aktaracaksanız modern ve hesaplı HDMI kablolar işinizi görecektir. Ancak, kalite arıyorsanız HDMI kabloların üzerinde yazan sürüm notları (v1.1 veya v1.2) bunları tercih etmenizi önermiyoruz. Yoğun kullanımda veri hızında yavaşlamalar ve tutarsızlıklar karşınıza çıkabilir. PS4 Pro konsolu, Xbox One X gibi 4K HDR bir cihazı, ya da UHD Blu-ray oynatıcınız ile 2160p 60Hz ve 4:4:4 sub-sampling renk video ve 4K destekli televizyonunuzda bağlayacaksanız HDMI kablonuzun üstünde marka olan “High Speed HDMI” yazıyor olmasına dikkat ediniz.

High Speed HDMI özellikli kaplolar,18 Gbps’lik bir çıkışı desteklemektedir. Bu kablolar yeni nesil teknolojilerde 1536kHz’de 2 ses kanalını desteklemektedir, bu da HDMI 1.4’ün 768kHz’den iki kat daha iyi bir sonuç vermektedir..

HDMI Kablo Çeşitleri Nelerdir?

 • Tip A: 19 Pinli kablodur. En çok kullanılan HDMI tipidir ve piyasada en çok kullanılan bu kablo çeşididir. Tek-hatlı DVI-D ile uyumludur.
 • Tip B: 29 pinlidir. Yüksek çözünürlüğe sahip yani 4K teknolojilerinde bu kablo türü tercih edilmelidir. Çift-hatlı DVI-D ile elektriksel olarak uyumludur.
 • Tip-C/Tip-D: 19 pinlidir ve taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. Tip-A’ya göre daha küçük boyutludur.
 • Tip E:  Gündelik ev teknolojisine uygun değildir. Daha Çok otomotiv sektöründe kullanılan profesyonel kablodur.

HDMI Sürümleri;

 • HDMI 1.0’dır.2002 yılında çıkmıştır. Daha çok DVD player, HD-DVD disk çalar, bilgisayar, oyun konsolu, dijital uydu alıcı desteği sunmuştur.
 • HDMI 1.1 sürümü 2004 yılında çıkmıştır kendinden önceki sürümden farkı yüksek kaliteli ses verisi iletmeyi de destekler olmuştur.
 • HDMI 1.2 2005 yılında çıkmıştır, öncekilerinden farkı Yüksek kalitede ses depolama ortamı desteği sunmaya başlamıştır.
 • HDMI 1.3 2006 yılında çıkmıştır. Deep color, xvYCC,Auto lip-sync, Dolby TrueHD bitstream capable, DTS-HD Master Audio bitstream capable,Updated list of CEC commands destekleri sunmaya başlamıştır.
 • HDMI 1.4 2009 yılında çıkmıştır. Şu an için en geçerli versiyon budur. Stereoscopic 3D over HDMI, Ethernet kanalı, Audio return channel (ARC),4K × 2K çözünürlük desteği.

HDMI girişi bulunan cihazlarda farklı sürümlere göre üretilmektedir. Tüm sürümler aynı kabloları kullanmakla beraber veri aktarım kabiliyetleri farklılık gösterir. Gelecek olan yeni sürüm HDMI v2.1.Hatta bu teknolojiyi destekleyen tv yayınları ve televizyon modelleri de piyasaya sunulmaya başlamıştır.

HDMI v2.1 nedir?

Yeni HDMI 2.1 kabloları, 60FPS’de 8K çözünürlüklü videoları ve 120FPS’de 4K videoları destekleyecek. HDMI 2.1’in oyun tutkunlarının ve ev sineması meraklılarının ihtiyacını karşılayacak olan .HDMI teknolojisinin en son sürümüdür.

İlginizi Çekebilecek #Teknoloji Blog Yazıları;

SSD disk nedir ne işe yarar?

Dahili ve harici ekran kartı Nedir?

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *