«
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Office
 3. Microsoft Word Sayfaları Sütunlara Ayırma – İkiye bölme

Microsoft Word Sayfaları Sütunlara Ayırma – İkiye bölme

Word dosyasında, sayfaları sütunlara ayırma / ikiye bölme nasıl yapılır? #Word dosyasını ilk açtığınızda sayfa yapısı varsayılan olarak tek sütunlu gelmektedir. Microsoft Word’ün sunmuş olduğu sütunlar seçeneği sayesinde iki, üç yada kendi tasarımınıza göre Word sayfanızı sütunlara ayırabilirsiniz. Burada anlattığım konu Microsoft sürüm 2016 versiyonudur ancak alt versiyonlar ve üst versiyonlarda da işlem sırası aynı şekilde olacaktır.

Word Sayfasını Bölme

 • Yazı içeriği olan Word Dosyanızı açın.
 • Word sayfasının üst kısmında yer alan “Düzen” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfadan, “Sütunlar” seçeneğine tıklayın.

 • Normal yazı formatında sayfa bittiğinde Word otomatik olarak ikinci sayfaya geçmektedir. Sütunları böldüğünüzde (bölüm sayısına göre) sayfalama sayısı da azalacaktır. Sütunlar ekranında; iki, üç, yada sola, sağa gibi seçeneklerden hazır şablonları geçerek Word sayfasını hızlı bir şekilde bölebilirsiniz.
 • “Diğer sütunlar” sayfasında Word sayfasını kendi tasarımınıza göre çeşitli seçenekler yaparak Word ekranı bölme işlemi yapabilirsiniz.

 • “Sütun sayısı” bölümünden istediğiniz kadar adet girip Word sayfasını bölebilirsiniz.
 • “Araya Çizgi Koy” seçeneği benim Word sayfa bölmede en çok kullandığım seçenektir. Ön izleme ekranında görüldüğü gibi, bölünen sayfaların arasına çizgi koymaktadır.
 • “Uygulama Yeri” seçeneği ise, Word yazısında bölme işlemini belirli bir paragraftan sonra yapmak içindir. Mouse işaretini bölme yapacağınız yazının sonuna getirin ve Word sütun ekranında “Uygulama yeri” seçeneğinde ki “Bu noktadan ileriye” seçeneğini seçin. Artık Word sayfası seçtiğiniz yerden sonra bölünecektir.
 • “Genişlik ve aralık” bölümünden Word sütunlarını da ayrı ayrı genişliklerini ve aralıklarını düzenleyebilirsiniz.

Word sayfasını nasıl ikiye ve daha fazla ekrana bölünür anlattım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Ayrıca diğer Word konu içerikli blog yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Word Dosyasına Dipnot Ekleme ve kaldırma işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek için BURAYI.

CSV uzantılı dosyaların Excel’e aktarımını öğrenmek için BURAYI tıklayıp ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *