«
 1. Anasayfa
 2. Mobil
 3. Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

ınstagram harf geçmişi kalıcı silme, en sevdiğiniz hesapları ve konu etiketlerini kolayca bulmanıza yardımcı olmak için aramalarınızı Ara ve Keşfet‘e kaydeder. Sizler instagram’da yaptığınız aramaları başkalarının görmesini istemeyebilirsiniz veya başka nedenlerden dolayı burayı temizlemek isteyebilirsiniz. Burada yapacağınız temizleme işlemi ile bütün aramalarınız silinecektir. Silinen aramaları geri getirme şansınız yoktur. Bu yüzden başlamadan önce önemli bir hesap araması veya etiketin notunu almalısınız. Arama geçmişinizi silmek için, ister Android ve IOS mobil uygulama üzerinden isterseniz de Instagram web üzerinden iki türlüde yapabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Instagram Arama Geçmişimi Nasıl Silerim?

ınstagram Web Üzerinden Silmek;

ınstagram’ın resmi web sitesi üzerinden hesabınızla giriş yaparak arama geçmişini silebilirsiniz.

 • Profilinize gidin ve “⚙” Ayarlar simgesine dokunun.
 • “Gizlilik ve Güvenlik” bölümüne girip hemen yanında açılan “Hesap verileri” altında yer alan “Hesap Verilerini Görüntüle”yi tıklayın.

 • Yeni açılan sayfada bulunan “Hesap Hareketleri” bölümün hemen altında yer alan “Arama geçmişi – Tümünü Gör” bölümüne tıklayınız.

 • “Arama Geçmişini Sil” kısmını aradığınız hesaplar ve etiketler gözükecektir. Ben daha önce sildiğim için görselde boş gözüküyor :). “Arama Geçmişini Temizle” butona tıkladığınızda, o zamana kadar Instagram da aradığınız sorguların hepsi silinmektedir.

Anlattığımız işlemler Instagram’ın resmi web sitesi üzerinden yapılan ayarlardı. Şimdi Mobil platformlar olan yani Instagram mobil uygulaması üzerinden bu işlemler nasıl yapılır bakalım.

Instagram Mobil Uygulama Üzerinden Silmek;

 • Instagram Mobil uygulamanızdan sağ alt köşede yer alan profil resminize tıklayın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde ki ayarlar (alt alta 3 çizgi) simgesine tıklayın
 • Sayfa altındaki “Ayarlar” yazısına tıklayın.

 • Karşınıza gelen yeni pencerede “Güvenlik” sekmesini tıklıyorsunuz.
 • Sayfanın en altında Arama Geçmişini Temizle’ye (iPhone) veya Arama Geçmişi (Android) bölümü var burayı tıklıyorsunuz.
 • Aram geçmişi sayfası açılacaktır. Burada mobil uygulama üzerinden yaptığınız bütün aramalar listelenecektir. Sağ üst köşede yer alan “Tümünü Temizle” butonuna tıklayıp Instagram arama geçmişini de mobil üzerinden temizlemiş olursunuz.

ınstagram Arama geçmişinizi silmenin geçici bir etkisi olduğunu ve sildiğiniz aramaları tekrar yapmanız halinde arama geçmişinizde tekrar görünebileceklerini unutmayın. Arama Geçmişi Temizleme konusunda takıldığınız bir yer var ise yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Mobil kategorisinde yer alan, Bilgisayardan iphone’a Müzik Atma İçerikli blog yazımız ilginizi çekebilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *