«
 1. Anasayfa
 2. Mobil
 3. Instagram Bildirimleri Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Instagram Bildirimleri Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Instagram kişi bildirimlerini açmak kapatmak. instagram uygulamasında bildirim özelliği, takip ettiğiniz kişilerin yeni paylaşımlarında telefon ekranınıza o kişiyle ilgili bildirim uyarısının gelmesidir. Instagram’ın ayarlar bölümünde sunmuş olduğu “Anında İlet Bildirimleri” özelliği sayesinde uygulamanın size hangi durumlarda bildirim göndereceğini detaylı olarak ayarlama imkanı sunmaktadır. İsterseniz instagram bildirimlerini bütün kullanıcılar için kapalı duruma getirebilir, isterseniz takip edilen takipçilere göre veya sadece bir Instagram takipçinize göre bildirimleri ayarlayabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Instagram Bildirimlerini Ayarlamak

 • Instagram uygulamanızı açın ve ekranın sağ alt köşesinde yer alan profil resminize dokunun.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç çizgi simgesine dokunun.
 • Açılan yeni sayfadan “Ayarlar” yazısına dokunun.
 • “Bildirimler” yazısına dokunun.


Karşınıza gelen instagram’ın “Anında ilet Bildirimleri” özelleştirme ayarları sayfası gelecektir. Bu ekran sizlere detaylı bildirim ayarları düzenleme imkanı sağlayacaktır. Takipçilerin gönderileri, hikayeleri, yorumları, beğeniler gibi çeşitli bildirim düzenleme seçenekleri sunacaktır.


“Tümünü Durdur” seçeneğini aktif ederseniz, 15 Dakika, 1-2-4-8 saat süreli instagram bütün bildirimlerini durdurabilirsiniz.

Gönderiler, hikayeler ve Yorumlar bölümünden;  gönderi ve hikayeleri, yorum beğenilerini ve yorum başa tutturma, yorumlar, olduğunuz fotoğraflar gibi seçeneklerin bildirimlerini ayarlara bilirsiniz. Bu seçenekleri ister kapalı konuma getirebilir isterseniz “Takip ettiğim kişilerden” yada “Herkesten”  seklinde seçebilirsiniz.

Takip Edilen ve takipçiler bölümünde; takipçi istek bildirimlerini, kabul edilen takip isteklerini, gibi seçenekleri de açık yada kapalı konuma getirebilirsiniz.

Anında İlet bildirimleri ekranında aynı şekilde devam ederek, Mesaj bildirimlerini, Live ve IGTV, eğer instagram’da ücretli bağış seçeneğiniz aktifse bağış kampanya bildirimlerini seçeneklerini de detaylı şekilde ayarlamalar yapabilirsiniz.

Instagram’da sadece bir kişiye yada birilerine özel bildirimler nasıl açılır yada o kişinin bildirimleri kapatılır? Örneğin takip ettiğiniz bir kişi gönderi, reel videoyu gibi yani instagram’da paylaşım yaptığında sık takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını hızlıca görebilirsiniz.

Instagram’da Kişiye Özel Bildirimler Nasıl Açılır/Kapatılır?

İsterseniz Takip ettiğiniz belirli kişilerin Instagram gönderilerini, hikayelerini, reels videolarını seçmeli olarak kapatabilirsiniz. Yada o kişiyle ilgili bütün bildirimlerini de kapatabilirsiniz.

Bunun için,

 • Takip ettiğiniz kişinin Instagram kullanıcı adına tıklayın.
 • Karşınıza gelen ana sayfasında, ekranın sağ üst köşesinde yer alan (zil simgesi) ikonuna dokunun.
 • Karşınıza sadece o sayfanın bildirim seçenekleri menüsü açılacaktır. Varsayılan olarak kapalı gelen bu özellikte isteğinize göre, Gönderiler, Hikayeler, IGTV, Reels bildirimlerini açabilirsiniz. Böylece o hesap gönderim yaptığınızda telefonunuza bildirim düşecektir.

Instagram bildirim ayarlarınızda ki seçeneklerin hepsi açıksa ve buna rağmen Instagram bildirimleriniz gelmiyorsa, muhtemelen Android ve İOS işletim sisteminde ki bildirim seçenekleri kapalı olabilir. Kontrol Etmek için;

 • iPhone’larda Instagram bildirimleri nasıl açılır?

iPhone ve iPad’ler için de benzer durum geçerlidir. İOS’un Ayarlar > Bildirimler > Instagram yolunu izleyip bildirimleri aktif etmeleri gerekiyor.

 • Android cihazlarda Instagram bildirimleri nasıl açılır?

Android’li akılı telefon ya tabletlerde Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları Yönet > Instagram üzerinden bildirimleri açmanız gerekmektedir.

Instagram konuları içeriğinde olan Instagram Beğeni sayılarını Gizlemek içerikli blog yazımızda ilginizi çekebilir. İlgili konuya ulaşmak için BU BAĞLANTI linkini tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *