«
  1. Anasayfa
  2. Mobil
  3. Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir? Nasıl Yapılır? Instagram güvenlik seçeneği olarak sunduğu iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliği; hesabınızın ve şifrenizi çalınmaya karşı daha korunaklı olmasına yardımcı olan bir güvenlik özelliğidir. İki faktörlü kimlik doğrulaması özelliği isteğe bağlı olarak aktif edilip ayarlanmaktadır. Bu seçeneği aktif ederek birisi Instagram hesabınıza tanımadığımız bir cihazdan giriş yapmaya çalıştığında bir bildirim alırsınız veya özel bir giriş kodu girmeniz istenir. Instagram şifrenizi bilseler bile, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama işleminde alınan kod’ları yazmadan başka bir telefonda yada bilgisayarda Instagram hesabına girişi mümkün olmayacaktır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Burada anlatılan işlemler Android İnstagram uygulaması üzerinden yapılmıştır. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İOS Apple Instagram uygulaması içinde aynı şekilde yapılmaktadır. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ile nasıl doğrulama kodları alınır bakalım.

  • İnstagram uygulamanızı açın ve ekranın sağ alt köşesinde yer alan profil resminize dokunun.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Alt Alta üç çizgi simgesine dokunun.
  • Açılan menüden “Ayarlar” yazısına dokunun.

  • Açılan ayarlar menüsünde yer alan “Güvenlik” yazısına dokunun.
  • “İki faktörlü kimlik doğrulaması” yazısına dokunun. “Başla” dedikten sonra karşınıza üç güvenlik seçeneği çıkacaktır.

  • İki Faktörlü Kimlik Doğrulama için, Kimlik doğrulama uygulaması, WhatsApp ve Kısa Mesaj seçenekli üç doğrulama seçeneği sunulmaktadır. Kısa mesaj ile doğrulama kodu alıp hızlıca sonuca gitmek isterseniz Türkiye kayıtlı telefonlar için SMS onayı pek gelmemektedir. Bunun için telefonunuzda VPN kullanmalısınız. Size tavsiyem (ki Instagram’ında önerdiği bu seçenektir) Kimlik doğrulama uygulaması özelliğini kullanmanızdır.

Instagram için, Kimlik Doğrulama Uygulaması kullanabilmeniz için önereceğim uygulama Google Authenticator uygulamasıdır. Sadece İnstagram değil, ikili doğrulama isteyen mail hesapları yada başka sosyal medya uygulamaları içinde kullanabileceğiniz harika bir kod üretme uygulamasıdır. Google Authenticator Android uygulamasını telefona indirmek için BURAYI İOS Apple Store indirmek için BURAYI tıklayınız. Yada telefonunuzun market uygulamasına “Google Authenticator” yazmanızda yeterli olacaktır.

“Kodu Google Authenticatorédan Al” sayfasının hemen altında bulunan “İleri” butonuna tıkladığınızda, telefonunuza kurmuş olduğunuz Google Authenticator ikili doğrulama hesabına otomatik olarak eklenecektir. Uygulamanın size vermiş olduğu kodu İnstagram Kod onaylama ekranına yapıştırabilirsiniz. İleri dediğinizde karşınıza Instagram için, hesap geri alma Kurtarma Kodları otomatik üretilecektir. Size verilen bu kodları başka bir yere not almanızı tavsiye ederim. Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama sistemini bu şekilde aktif ederek kullanabilirsiniz. Hesabınızın başkalarının eline geçmemesi için ve sadece sizin telefonda açılmasını sağlayabilmeniz için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederim.

Mobil kategorisinde yer alan, WhatsApp Bir Kez görüntüleme Özelliği nasıl kullanıldığını öğrenmek isterseniz ilgili bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *