«
  1. Anasayfa
  2. Mobil
  3. Instagram Ortak Paylaşım Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Ortak Paylaşım Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Katkıda bulunmaya davet et özelliği nedir? instagram’da ortak paylaşım özelliği (collabs) hakkında bilgiler. Instagram yakın zamanda “Collabs” isimli yeni özelliğini yayınladı. Ortak paylaşım anlamına gelen bu yeni özellik Reels Videolar ve Normal post paylaşımlarda oluyor. “Ortak Paylaşım” özelliği sayesinde birbirini takip eden kişiler aynı gönderiyi kendi instagram hesaplarında paylaşıyor olacak. Bu şekilde yapılan paylaşımda, post akışında iki kullanıcının da ismi yer alabilecek, yorum ve beğeniler de iki hesap postunda gözükebilecek.

Yazı İçeriği:

Instagram Ortak Paylaşım Özelliğini

  • İnstagram hesabınızdan normal şekilde bir yeni gönderi veya Reels videoyu paylaşın.
  • Açıklama yaz bölümünün hemen altında yer alan “Kişileri Etiketle” yazısına dokunun.
  • Karşınıza gelen yeni ekranda “Etiket Ekle” yazısının hemen yanında yer alan “Katkıda Bulunan Davet Et” yazısına dokunun.
  • Bir kullanıcı ara kısmında, gönderi için ortak paylaşım yapmak istediğiniz kişiyi yazın.


Bu aşamadan sonra, davet gönderdiğiniz kişiye mesaj gidecek. Bu kişi davetinizi kabul ederse, gönderi hem sizin ekranınızda, hem de davet edilen kişi ekranında otomatik olarak paylaşılacaktır.

Önerilen İçerik; Ayrıca Mobil kategorisinde yer alan, İnstagram Reels Videolarını Bilgisayara İndirmek içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Instagram Ortak Paylaşım Daveti

Ortak paylaşıma davet edilen kişinin mesaj kutusuna bildirim gidecektir. Mesaj kutusunu açıp “Davetiyeyi Görüntüle” dedikten sonra “Gözden Geçir” yazısına dokunup, daveti kabul veya reddedebilirsiniz. Ortak paylaşım davetini kabul ederseniz, gönderi her iki kişinin ekranında paylaşılacak ve gönderinin üzerinde iki kişinin de İnstagram hesap adları gözükecektir. Ortak gönderim davetiyesini kabul etmek istemezseniz, Gönderinin sağ üstünde bulunan üç noktaya tıklayıp Paylaşımı Durdur diyebilirsiniz. Siz ortak paylaşım davetini kabul etmediğiniz sürece ekranınıza gönderi düşmeyecektir.

Instagram ortam paylaşım özelliği sayesinde, etkileşimi düşük, takipçisi düşük instagram hesabının, daha popüler, takipçisi fazla olan bir hesapla yapılan ortak çalışma sonrası diğer hesabında kullanımını, reklamını yapmış olursunuz. Ortak paylaşım özelliği, reklamcılık, iş birliği çalışmalarında da çok kullanılacağa benziyor. Veya bir sosyal farkındalık içinde bir gönderiyi seçip hesaplar arası ortak paylaşım yapılarak o görüntünün yada Reels videonun daha çok kitleye ulaşması da sağlanmış olur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *