«
  1. Anasayfa
  2. Mobil
  3. iOS 14.5 Sürümü Çıktı! Yeni Sürümle Gelen Yeni Özellikler

iOS 14.5 Sürümü Çıktı! Yeni Sürümle Gelen Yeni Özellikler

Apple, İphone/ iPad cihazlarının işletim sistemi olan İOS’un 14.5 versiyonunu yayınladı. yeni versiyon cihazlara bildirim olarak gelmektedir. Bildirimi gelmediyse, Cihazınızın; Ayarlar>Genel>Yazılım Güncellemeleri yolunu takip ederek iOS 14.5 versiyonunu telefonunuza yükleyebilirsiniz. Yüklemeye başlamadan önce cihazın şarja takılı olarak güncelleştirme yapılmasını tavsiye ederim.

Yazı İçeriği:

iOS 14.5 ile Yeni Özellikler

Apple Haritalar’a Eklenen Yeni Özellikler

Haritalarda, kaza raporları, radar noktaları ve hava şartlarına göre yol tehlike durumları paylaşma özelliği sunulacak. Bu özellik sayesinde Apple kullanıcılarının haritalarda trafik deneyimlerini paylaşmasını kolaylaşacak.

Oyun Kumandası Desteği Güncellendi

Mobil oyun tutkunları unutulmamış. Bu güncelleme ile, PlayStation 5, Xbox Series X ve Xbox Series S oyun kollarını iPhone ya da iPad ile senkronize etmek mümkün olacak.

Apple Watch ile iPhone Ekran Kilidini Açma

Pandemi’den dolayı maske kullanımı arttı. Bu nedenle İphone ekran kilidini açmak için Apple Watch desteği de sunuldu. Ayarlar>FaceID ve Parola adımlarını izleyip “Apple Watch ile iPhone ekran kilidini açma” özelliğini aktif ederek, ekran kilidinizi Apple Watch üzerinden de açabilirsiniz.

AirTag Desteği

AirTag Apple’ın nesne takip cihazı teknolojisidir. Anahtar gibi nesnelere takılabilen bu aksesuar, onların kaybolmasını önlüyor, kaybolduklarında ise kolayca bulunmasına imkan sağlamaktadır. Bu sürün ile iPhone ve iPad’lere AirTag desteği getirdi.

Yeni Siri Ses Seçenekleri

iPhone ve iPad’in kurulumu sırasında kullanıcılardan Arama ve ayarlar için yeni bir Siri sesi seçmelerini isteyecek. Yeni bir özellik olarak Siri, sesli komut ile acil yardım talep etmenizi mümkün kılıyor. Siri’ye “Hey Siri, acili ara” komutunu verdiğinizde ekranda 3 saniyeden geriye saymaya başlayacak. Bu zaman dilimi içinde komutu iptal etmezseniz bulunduğunuz ülkenin acil servis hizmeti otomatik aranmaktadır.

Uygulama Takip Şeffaflığı

Telefonunuza yüklediğiniz mobil uygulamalar ve Web tarayıcısında gezindiğiniz web siteleri, cihazdaki herhangi bir eyleminizi takip etmek için açık bir şekilde izninizi istemek zorunda kalacak.

Yeni Emojiler

200’den fazla yeni emoji kullanıma sunmuş durumda.

Fitness+ için AirPlay 2 desteği

AirPlay 2 desteği ile uyumlu TV’lerin tamamına ekran yansıtma özelliği geliyor.

İOS 14.5 Güncelleme Desteği Sunulan Modeller

iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11,iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2020), iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPod touch (7. nesil)

Teknoloji kategorisinde yer alan Telefonlarda sar Değeri Nedir? içerikli blog yazımızda ilginizi çekebilir

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *