«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. İYS ile İstenmeyen Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

İYS ile İstenmeyen Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

İYS ile İstenmeyen SMS Reklamlarını engellemek. İYS, Açılımı “İleti Yönetim sistemi” olan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin çatısı altında kurulmuş olan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde hangi firmaların cep numaranıza SMS gönderip göndermeyeceğini panelden seçme imkanınız olacaktır. Bir bankada hesap açtığınızda veya bir mağazada alış veriş yapıp telefonunuzu verdiğinizde o firmalar cebinize kampanyalar, duyurular, indirimler gibi bilgilendirici mesajlar gönderebiliyorlardı. İYS (İleti Yönetim sistemi) sayesinde hangi firmaların gönderip gönderemeyeceğini seçebileceksiniz.

İYS ile Firma Mesajlarını Engellemek

  • Üyelik içim, https://iys.org.tr/ web adresine gidin.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Vatandaş Girişi” yazısına tıklayın.
  • Karşınıza gelen giriş ekranında, için ister e-devlet şifrenizle isterseniz de cep numaranızı yazıp gelen onay kodu ile hızlı giriş yapabilirsiniz.

  • Giriş yaptıktan sonra karşınıza İYS sözleşmesi çıkacaktır. Okudum, Anladım kutucuğunu işaretleyip Kabul Ediyorum butonuna tıklayıp devam ediniz.
  • Bireysel izinleriniz sayfanızda, telefonunuza mesaj gönderme izni olan firmalar çıkacaktır. Engellemek istediğiniz firmanın hemen karşısında yer alan “Mesaj İzni” ve “Arama İzni” seçeneklerine tıklayınız.

  • İsterseniz her iki izni de kapatabilirsiniz. Tamamen sizin isteğinize kamış bir yönetimdir. Kutucuğun üstüne tıklayıp ilgili sayfaya yönlenebilirsiniz.


Alış veriş yaptığınız, üye olduğunuz kısaca telefon iletişim bilgilerinizin bulunduğu kurumların size gereksiz mesaj göndermesinin önüne geçebilirsiniz. RET bildiriminizi yaptığınız günden itibaren 3 iş günü içerisinde telefonunuza mesaj gönderimi durdurmaları gerekecektir.

İYS’nin verdiği bilgiye göre;

Mevzuat gereğince 150.000 ve daha az sayıda onaylı iletişim adresine (telefon numarası ve eposta adresi sayısı toplamı) sahip olan işletmelerin bu izinleri İYS’ye kaydetmesi gereken son tarih 31 Mayıs 2021’dir. Bu tanıma uyan işletmeleri 1 Haziran 2021‘den itibaren İYS ekranlarında görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular;

Gmail’de yanlışlıkla bir mail gönderdiğinizde nasıl geri çekileceğini öğrenmek isterseniz BURAYI

Whatsapp’ta grup isteklerinin nasıl kapatılacağını öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayınız.

Videolu anlatım: Ayrıca Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *