«
 1. Anasayfa
 2. Program
 3. Kaliteyi Bozmadan Video Boyutu Nasıl Küçültülür?

Kaliteyi Bozmadan Video Boyutu Nasıl Küçültülür?

Kaliteyi düşürmeden video boyutunu küçültmek. Bazı özel nedenlerden dolayı video boyutunuzu kayıp yaşamadan sıkıştırıp küçültebilirsiniz. Piyasada video boyutunu küçülten ücretsiz yazılımlar oldukça fazladır. Benim sizlere anlatacağım ve uzun zamandır kullandığım video boyutunu küçültme programı HandBrake’dir. Programın Türkçe dil desteği de vardır. Windows 7,8 ve 10 desteği bulunmakta ve yeni teknolojiler için sürekli güncel kalan bir programdır. Programdan tek bir videoyu küçültme yapabileceğiniz gibi bir klasörün içinde yer alan birden çok video sıkıştırması da yapabilirsiniz.

Video Sıkıştırma programı HandBrake’yi ücretsiz olarak resmi internet sitesinden BU BAĞLANTI linkini tıklayıp indirebilirsiniz.

Video Boyutunu Küçültmek

 • Yukarıda verdiğim linkten HandBrake programını güncel versiyonunu indirin ve Bilgisayarınıza kurun.
 • Programı çalıştırdığınızda karşınıza iki seçenek çıkacak. Eğer birden çok video sıkıştırma işlemi yapacaksanız bir klasörün içine toplayıp “Klasör” seçeneğini seçmenizi tavsiye ederiz. Eğer küçültme yapılacak tek videonuz varsa “Dosya” seçeneğine tıklayabilir yada video gösterilen yere sürükleyip bırakabilirsiniz.
 • “Present” bölümünü “Very Fast” seçiniz.
 • Programın ana ekranında bulunan Özet bölümünde yer alan  “Biçim” formatını “MP4” olarak seçebilirsiniz. Yine aynı ekranda yer alan “Web Optimize Edilmiş” seçeneğini aktif edin.

 • “Boyutlar” menüsünde isterseniz video boyutunu da küçültebilirsiniz. Burada değiştirmeniz gereken “Anamorfik” bölümüdür. Bu seçeneği “Loose” seçiyorsunuz. Diğer ayarlara dokunmayınız.
 • “Filtreler” bölümünde yer alan bütün seçenekleri “Off” olarak seçin

 • Video, Ses, Altyazı ve Bölümler alanında herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.
 • Bu ayarlardan sonra videonuzu kayıt edeceğiniz yeri seçmek için  “Araştır” butonuna tıklayıp seçebilirsiniz.

Videonuz boyut küçültmeye hazır. HandBrake programın menü üstünde yer alan “Kodlamaya Başla” seçeneğine tıklıyorsunuz ve bilgisayarınızın performansına ve video boyutuna göre bir kaç dakika sürecek video küçültme işlemi başlayacaktır. İşlem bittikten sonra Orijinal video boyutu ile küçültülmüş video boyutunu karşılaştırınız. Ücretsiz olarak video küçültmenin nasıl yapılacağını anlattım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Program Kategorisinde yer alan, Bilgisayar Ram MHz Hızını Öğrenmek içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *