«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi Nasıl Kapatılır?

Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi Nasıl Kapatılır?

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) Kapatma Yöntemleri. Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi Nedir? Microsoft’un Windows 7 işletiminden sonra sunmaya başladığı bir güvenlik ayarıdır. Windows işletim sistemi kurulduğunda varsayılan olarak aktif gelmektedir. Bilgisayarınızda bir program kurmaya çalıştığınızda yada arka planda kurulan, aktif olan bir uygulama olduğunda kullanıcıya “Bu uygulamaya cihazınızda değişiklik yapmasına izin veriyor musunuz?” şeklinde bir uyarı ekranı sormaktadır. Zararlı olabileceğini düşündüğünüz programların bilgisayarınızda değişiklik yapmasına engellemeye yardımcı olmaktadır. Acemi kullanıcılar için iyi bir güvenlik uyarı sistemi olan Kullanıcı Hesabı Denetimi sistemi, Çalıştırdığınız uygulama hakkında bilgi sahibi olan uzman bilgisayar kullanıcıları için sürekli uyarı vermesi sinir bozucu bir hal almaktadır.

Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi bilgisayarınızı korumakla tek başına yeterli olmamaktadır. Güvenlik duvarı ve virüs programlarını tercih etmelisiniz. Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi kullanıcıya çalışan uygulamanın güvenirliliğini denetleyerek bildirim sunmaktadır. Sizler iyi bir kullanıcıysanız ve kullandığınız, kurduğunuz uygulamalar hakkında bilgi sahibiyseniz, Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi sürekli karşınıza uyarılar çıkarıyorsa kapalı konuma getirebilirsiniz. Burada anlatılan Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi kapatma işlemi Windows 10 üzerinden anlatılmıştır. Windows 7 ve Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11 üzerinde de aynı şekilde yapılabilmektedir.

Yazı İçeriği:

Kullanıcı Hesabı Denetimi Kapatma Yöntemleri

a- Denetim Masası “Kullanıcı Hesabı Denetimi” Kapatma

 • Windows 10 Arama bölümüne “Denetim Masası” yazın. (klavyeden win+s basarak da gelebilirsiniz.)
 • Karşınıza gelen yeni sayfadan “Kullanıcı Hesapları” seçeneğine tıklayın.
 • Tekrardan “Kullanıcı Hesapları” bölümüne tıklayın.
 • “Kullanıcı Hesabı Denetim ayarını Değiştirin” seçeneğine tıklayın.


Varsayılan Kullanıcı Hesabı Denetim ayarını kapatmak için, ikonu sayfanın en aşağısına getirerek “Hiçbir zaman uyarma” seçeneğine getirmelisiniz. Ayarı bu şekilde yaptığınızda, Windows Kullanıcı Hesabı Denetim uyarılarını artık sizlere göstermeyecektir. Ayarlar bilgisayarınızı başlattığınızda geçerli olacaktır. Windows Kullanıcı Hesabı Denetim ayarını tekrar aktif etmek isterseniz, yukarıdaki sıralamayı takip ederek ilgili yere gelir varsayılan olarak veya kendi güvenlik yapınıza göre seçebilirsiniz.

b- Komut Satırı ile “Kullanıcı Hesabı Denetimi” Kapatmak

Kullanıcı denetim özelliğini Windows’un komut satırı ekranına gireceğiniz bir kod yardımı ilede kapalı konum agetirebilirsiniz. bunun için;

 • Windows 10 Arama bölümüne “cmd” yazın ( klavyeden win+r tuşuna basarak ulaşabilirsiniz.),
 • Aramada karşınıza gelen “komut istemi” uygulamasının üstüne mouse ile gelip “yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.


Siyah ekranı şu komutu kopyalayıp yapıştırın; reg.exe ADD HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 0 /f Enter bastığınızda regedit kaydı yapılacaktır.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ayarlarınız geçerli olacaktır. Yaptığınız her işlem karşısında sürekli onay penceresi çıkıyorsa bu adımları yaparak kullanıcı denetim özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Bilgisayar kategorisinde yer alan, Bilgisayarı Otomatik kapatma yöntemleri İçerikli blog yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Eren

  Çok teşekkürler. Format atmamdan sonrası için çok aradığım bir konuydu. Gerçekten sinir bozucu bir olay. :D