«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Metin (Txt) Dosyasındaki Veriler Microsoft Excel’e Nasıl Aktarılır?

Metin (Txt) Dosyasındaki Veriler Microsoft Excel’e Nasıl Aktarılır?

Microsoft işletim sisteminde yer alan ve hızlı not almak için kullandığımız not defteri programında ki verileri Microsoft Excel sürümüne başka bir programa gerek kalmadan aktarabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle not defterini excel’e dönüştürme yapmış olursunuz. Excel’in bu özelliğine “Metin İçeri Aktarma Sihirbazı” denilmektedir. Metin dosyanızın içeriği ister alt alta yazılmış olsun, isterseniz makale şeklinde yazılı olsun, bu özellik sayesinde kolaylıkla aktarabilirsiniz. Aşağıda anlatılan işlemler Microsoft Office #Excel 2016 sürümü üzerinden yapılmıştır ancak, 2010 ve üstü sürümlerde aynı yöntem ile veri aktarımı yapabilirsiniz.

Metin Dosyasını Excel’e Dönüştürmek

  • Boş olarak Micrsofot Excel uygulamasını açın.
  • Ekranın hemen solunda yer alan sırasıyla “Aç – Göz at” seçeneğine tıklayın.

  • Göz At tıkladıktan sonra, metin dosyanız neredeyse (masaüstü, belgelerim vs..) dosyanızı seçin. Eğer dosyanızı göremediyseniz. Dosya Adı bölümünün “Tüm dosyalar” olarak seçili olmasına dikkat ediniz.

  • Karşınıza Microsof Excel’in “metin içe aktarma sihirbazı” ekranı açılacak.

“Verinizi en iyi tanımlayan dosya türü” seçeneğinin karşınızda iki seçenek çıkacak.

  • Birinci seçeneği seçerseniz yani “sınırlandırılmış”; metin dosyasındaki verileri düz bir şekilde excel dosyasına taşıyacak. Yani arada tablolar olmayacak. İsterseniz siz kendinizde sonra ekleyebilirsiniz.
  • İkinci seçeneği seçerseniz yani “Sabit Genişlik”; metin dosyası içeriğindeki verileri Excel’in her satır kutucuğuna ayıracak. Excel bunu metinde yer alan noktalama işaretleri ve metin içeriğindeki boşluklara göre kelimeleri kutucuklara yerleştirmektedir. Burada seçenek sizlere kalmış ben “Sabit genişlik” seçerek devam ediyorum.

  • Dosya Kaynağı bölümünde herhangi bir değişiklik yapmadan “İleri” butonuna tıklayınız. Yapılandırma sihirbazında karşınıza çıkan diğer 2 ve 3 ekranlarda da herhangi bir seçim yapmadan aktarma sihirbazını sonlandırıyorsunuz.


Örnek görselde gördüğünüz gibi yazılar, her biri kutucuğa denk gelecek şekilde Excel’e aktarılmış oldu. Eğer yukarıda ki ayarda “sabit genişlik” seçeneğinin yerine “”sınırlandırılmış” seçip aktarma sihirbazına devam etseydim, metin dosyası kutucukların içine değil de düz metin şeklinde aktarım olacaktı. Metin dosyasını Excel’e aktarma konusu hakkında takıldığınız bir yer varsa veya başka bir konu hakkında nasıl yapılır içerikli blog yazısı istiyorsanız yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft Office kategorisinde yer alan, Microsoft Word Dipnot Eklemek ve Dipnotları Toplu Kaldırmak içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *