«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Microsoft Edge Tarayıcı Kaynak Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Microsoft Edge Tarayıcı Kaynak Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge Tarayıcısı Explorer’ın yerine geçerek varsayılan web tarayıcısı olarak yerini aldı. Eski sürüm işletim sistemleri üzerinde gelen Explorer tarayıcıya göre oldukça performanslı ve daha kullanışlı bir tarayıcı oldu. Microsoft yeni tarayıcısı Edge için bir çok yeni özellikler sunmaktadır. Bunlardan biriside kaynak tasarrufu ayarı seçeneğidir. Bir haber sitesi veya alış veriş sitesi veya bir konu hakkında araştırmalar yapıyorsunuz ve birden çok web sitesi linki açtığınızda arka planda açık olan bu tarayıcı sekmeleri bilgisayarınızın Ram’inde açık olarak kalmaktadır. Bu nedenle sistem belleğinde kaynak tüketimi de artmaktadır. Aşağıda ki anlatılan işleme göre kaynak tasarruf modu aktif ederek arka planda açık kalan o an kullanılmayan sekmeleri uyku moduna getirebilir ve bilgisayarınızın sistem belleğini azaltarak daha hızlı bir sörf deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Microsoft Edge Kaynak Tasarrufu Ayarı

  • Microsoft Edge Açın ve ekranın hemen sağ üst köşesinde yer alan (yan yana 3 nokta) işaretini tıklayın.
  • Açılan yeni ekrandan “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
  • Ekranın sol bölümünde yer alan “Sistem” yazısına tıklayın.
  • Sistem, altında yer alan “Microsoft Edge kapatıldığında arka plan Uygulamalarını Çalıştırmaya devam et” seçeneğini kapatın.
  • Kaynakları kaydet, menüsü altında yer alan “Uykudaki Sekmelerde Kaynak Tasarrufu Yapın” seçeneğini aktif edin.

  • “Belirli bir süre sonra etkin olmayan simgeleri uyku moduna geçir” menüsünden arka planda açık olan ve aktif kullanılmayan sayfaların uyku süresini aktif edebilirsiniz. Tavsiyem 5 dk olmasıdır.
  • İsterseniz “Bu siteleri hiçbir zaman uyku moduna alma” özelliği yanında olan “Ekle” butonuna tıklayıp bu kuraldan etkilenmeyecek siteleri de ekleyebilirsiniz.

Bu ayarın aktif olması sayesinde açık olan sekme ama o an arka planda kalan yani okunulmayan sekme seçtiğiniz süre sonunda uyku moduna girer. Uykuya giren sekme soluk renkli gözükür ve bu sekmeyi uyandırmak için tıklamanız yeterlidir.

Microsoft Edge tarayıcısı kaynat tasarrufu modu ayarını videolu anlatımlı olarak izlemek isterseniz BU BAĞLANTI adresini tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Mobil kategorisinde yer alan ve Xiaomi marka telefonunuz varsa Uygulama Kilidi Nedir? Bir Uygulamaya kilit nasıl koyulur? BU BAĞLANTI adresine tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Edge Tarayıcı Kaynak Tasarruf Modu Aktif Etmek Videolu Anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *