«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Microsoft Office Dosyalarında Korumalı Görünümü Kapatmak

Microsoft Office Dosyalarında Korumalı Görünümü Kapatmak

Microsoft Office belgesinde korumalı görünüm nasıl kapatılır? Microsoft’un 2010 versiyonuyla birlikte bütün Excel, Word, PowerPoint Office sürümlerinde sunduğu bir güvenlik ayarıdır. Varsayılan olarak açık gelen bu özelliği isteğe bağlı devre dışı bırakabilirsiniz. Office dosyaları için Korumalı Görünüm nedir? İnternetten indirdiğiniz veya başka bir ağ ortamında görüntülediğiniz Office dosyalarında, virüs, solucan ve bilgisayarınıza zarar verebilecek diğer tür zararlı yazılımlara karşı bir oto kontrol sistemidir. Bu özellik aktif olduğunda Office dosyası salt okunur olarak açılır ve üzerinde işlem yapma imkanı vermez. Dosyanın güvenirliliğine eminseniz “korumalı görünüm” uyarısını aktif ederek düzenlemeye geçebilirsiniz. Çoklu Office çalışmalarında her seferinde bu özelliği aktif etmekle uğraşmak zamanınızı alabilir. Eğer dosyalarınızla güvenli bir ortamda çalışıyorsanız, internetten Office içerikli dosyalar indirmiyorsanız, yada gelişmiş bir virüs programı kullanıyorsanız korumalı görünüm seçeneğini isteğe bağlı devre dışı bırakabilirsiniz.

Microsoft Office Korumalı Görünümü kapatmak

Burada anlatılan konu Microsoft Excel belgesi üzerinden anlatılmıştır. Microsoft Office Word ve PowerPoint dosyaları içinde aynı menü ayarları geçerlidir.

1- Herhangi bir Excel çalışma dosyası açın (Boş Excel dosyası da olabilir). Ekranın hemen sol üst köşesinde yer alan “Dosya” yazısına tıklayın. Açılan yeni ekrandan “Seçenekler” yazısına tıklayın. Karşınıza gelen Excel Seçenekleri hemen solunda yer alan “Güven” menüsüne tıklayın ve orta kısımda yer alan “güven Merkezi” yazısına tıklayın.

Microsoft Office güvenlik ayarları
Microsoft Office güvenlik ayarları

2- Karşınıza gelen yeni pencerenin hemen solunda yer alan “Korumalı görünüm” yazısını tıklayın. Orta kısımda açılan;  “Kaynağı internet olan dosyalar için korumalı görünümü etkinleştir” , “Güvenli olmayacak konumlarda bulunan dosyalar için korumalı görünümü etkinleştir.” seçeneklerinin yanında bulunan işareti kaldırmanız yeterlidir.

Microsoft Office korumalı görünüm ayarı
Microsoft Office korumalı görünüm ayarı

Önerilen Excel Konusu; Excel’de veri doğrulama nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz, BU LİNK tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Mail için Outlook kullanıyorsanız bu seçeneği kaldırmanızı tavsiye etmem. Çünkü tanıdığınız yada tanımadığınız kişilerden mail ekleri için salt okunur açılması güvenlik açısından faydalı olacaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi Word, Excel dosyaları kendi bilgisayarınızda kullanıyorsanız, dışarıdan dosyalar ile işiniz olmuyorsa ve iyi bir virüs programı kullanıyorsanız, korumalı görünümü devre dışı bırakmak sizin sorumluluğunuzda olan bir işlemdir. Ben şahsen korumalı görünümü kapatıp kullanmaktayım.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *