«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Microsoft Word Dosyasının Bir Kısmı Nasıl Kilitlenir?

Microsoft Word Dosyasının Bir Kısmı Nasıl Kilitlenir?

Microsoft’un Office 2010 versiyonundan sonra sunduğu yeni bir güvenlik özelliğidir. Word belgesine şifre koyarak dosyayı korumaya alabilirsiniz. Böylece şifreyi bilmeden o word dosyasının içeriğini göremezler. Peki Microsoft Word dosyasının içeriğini salt olarak gösterip sadece sizin belirlediğiniz alanda değişiklik yapması nasıl olur? Bu güvenlik yöntemiyle word dosyasını inceleyenler için salt okunur olarak sadece karşı tarafa okuma yetkisi vermiş olur ve word dosyası üzerinde herhangi bir yer değiştirmesini engelleyebilirsiniz. Özellikle ortak çalışma yapanlar için çok kullanışlı bir özelliktir. Böylece ortak microsoft word çalışmasında değiştirilmesini istemediğiniz yerleri belirleyebilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Word Dosyası Nasıl Kitlenir?

  • İçi yazı ile dolu word belgesini açın ve üst menüde bulunan “Gözden Geçir” sekmesini tıklayın. Yeni açılacak alt menülerde sağ üst köşede bulunan “Düzenlemeyi Kısıtla” sekmesini tıklayın.
  • Açılan alt ekranlarda “Düzenleme Kısıtla” menüsü altında bulunan “Değişiklik Yok (Salt Okunur)” seçin ve hemen üstündeki “Bu belgelerde yalnızca bu türde düzenlemeye izin ver” kutucuğunu işaretleyin .
  • “Özel Durumlar” menüsünde “Herkes” seçebilirsiniz. İsterseniz “Daha Çok Kullanıcı” özelliğini tıklayıp, domain bilgisayar adı gibi çeşitli özel izinleri de ayarlayabilirsiniz.
  • Hiçbir yazı seçmeden bu şekilde işlem yaparsanız bütün word içeriğini kilitlenmiş olursunuz.

Word Dosyasının Bir Kısmını Kilitlemek

  •  Word belgenizde korunmamasını yani üzerinde değişiklik yapılabilecek yazı alanını seçmek. Bu seçtiğiniz alan dışında hiç bir yerde düzenleme, silme, ekleme yapılamaz duruma gelecek. Ben kendi Örneğimde ki yazıya göre yazıyı seçip “Uygulamaya Başla” menüsü altında bulunan “Evet, korumayı başlat” düğmesine tıklıyorum ve şifre oluşturma ekranım geliyor.

  • Şifremi yazdıktan sonra, seçili alan sarı renkli oluyor. Bunun anlamı sadece bu kısım değiştirilebilir, word belgesi içindeki başka alanlar değiştirilemez. Yani şifresi girilmediği sürece sarı renk alanı dışındakilere düzenleme yapamazsınız. Aynı Ekranın yine say tarafında gördüğünüz “Düzenleyebileceğim sonraki bölgeyi bul” seçeneğine tıklarsanız word belgesi içinde birden çok alan seçilmişse sırasıyla bulup düzenleyebilirsiniz.

  • Microsoft word üzerinde ki belge korumasını kaldırmak isterseniz de sağ taraftaki menüde “Düzenlemeyi Kısıtla” menüsünün altında yer alan “Korumayı durdur” seçeneğine tıklarsanız oluşturduğunuz şifreyi yazarak engellemeyi devre dışı bırakmış olursunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Microsoft Office Konuları;

Word Arka Plan Rengini Yazıcıdan Çıkarmak

Word Kırmızı Çizgi Kaldırma

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *