«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Windows 10’da Mikrofonun Arka Plan Gürültüsünü Azaltma Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Mikrofonun Arka Plan Gürültüsünü Azaltma Nasıl Yapılır?

Mikrofon arka plan sesleri azaltma. Pandemi’den dolayı evden çalışmalar arttı, eğitimler Online hala geldi. Bu sebeple online görüşme programları ve mikrofon kullanım sayısı da bununla beraber artış oldu. Mikrofonunuz ne kadar kaliteli olursa olsun arka planda az yada çok bir gürültü çıkmaktadır. Daha profesyonel kayıtlar için bu işlemi yapan programlarda mevcuttur. Ancak Windows 10’un üzerinde yapacağınız basit mikrofon ayarları ile herhangi bir programa gerek kalmadan sizlerde mikrofonunuzun arka plan sesini azaltabilir ve konuştuğunuzda daha belirgin daha net bir ses akışını sunabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Windows 10 Mikrofon Gürültü Engelleme

 • Windows 10’un arama kısmına “Ayarlar” yazınız.
 • Karşınıza gelen yeni sayfada “Sistem” bölümüne tıklayınız.
 • Ekranın sol tarafında bulunan “Ses” yazısına tıklayınız
 • Sağ tarafta ilgili ayarlar menüsü altında yer alan “Ses Denetim Masası” seçeneğine tıklayın.

 • Karşınıza gelen yeni pencereden “Kayıt” menüsünü tıklıyorsunuz.
 • “Mikrofon” menüsünü tıklıyorsunuz.

 • Karşınıza gelen yeni pencereden “Düzeyler” menüsüne tıklayınız. Not: Mikrofonu çift tıkladığınızda bu sayfayı göremiyorsanız mikrofonunuz takılı değildir yada bilgisayar görmemiştir. Mikrofon takılı değilse bu ekran gelmez. Buna dikkat ediniz.

 • “Mikrofon Bası” varsayılan olarak bir değer atanmış olabilir. Bu değer Microsoft tarafında +20dB olmaktadır. Bu değeri sıfır yaptığınızda arka plan sesin de kapandığını göreceksiniz. Zaten Vokal yani sesli konuşmalarda Mikrofon Bası tavsiye edilen bir seçenek değildir.
 • Pek fark olmadıysa eğer “Geliştirmeler” menüsüne tıklayınız ve içeriğinde yer alan “Tüm ses efektlerini engelle” seçeneğini aktif ediniz.

Bu ayarlar ile basit bir yaka mikrofonunuzla, Zoom, Whatsapp, Microsoft Meet , Google Meet gibi benzer online görüşme platformlarında sesiniz karşı tarafa daha net, daha tok bir şekilde gidecektir. Sanki yanındaymış gibi konuşmalarınız daha anlaşılır olacaktır.

İnternet kategorisinde yer alan Google Chrome Şifreleri İçe Aktarma isimli blog yazımıza göz atabilir ve Chrome kayıtlı şifreler yönetiminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Mikrafon Cızırtı Azaltma Videolu anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *