«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Netflix’te Video Kalitesi Nasıl Ayarlanır?

Netflix’te Video Kalitesi Nasıl Ayarlanır?

Yazı İçeriği:

Netflix Video Kalitesi Yükseltmek

İzlediğiniz videonun çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa her çekimde size daha fazla ayrıntı verir. Bu şekilde izlediğiniz videolar görsellik açısından daha gerçekçi, daha canlı bir izleme zevki sunar. Film, dizi ve belgesel izleme platformu #Netflix gelişen internet alt yapısı teknolojisi ile birlikte abonelerine daha kaliteli video yayınları da sunmaktadır. Eğer internet alt yapınıza güveniyor ve kullandığınız paketin özelliği de destekliyorsa yapımları daha kaliteli bir video formatında izleyebilirsiniz.

Bilgisayarda Ve Smart TV’nizde Netflix Video Kalitesi

Netflix’e üye olup internet sitesi üzerinden giriş yaptığınızda görüntü oynatma ayarları varsayılan olarak “Otomatik”  seçili gelmektedir. Bunun nedeni internet alt yapısının farklılıklar göstermesidir. Eğer düşük hızlı bir internet alt yapınız varsa Netflix’te açmış olduğunuz yayını “otomatik” olarak video kalitesi sunar ve izlerken video donması, yüklemesi gibi zaman kayıplarının önüne geçmesini hedefler. Bu yüzden bu ayar varsayılan olarak “Otomatik” olarak seçilmiştir. Ancak sizler internet alt yapınızı ve kullanmış olduğunuz bilgisayar donanım alt yapının yeterli olduğunu düşüyorsanız “Yüksek” olarak oynatma ayarını seçebilir daha iyi bir film, dizi izleme deneyimi yaşarsınız. Bunun için aşağıdaki sıralamayı yapmalısınız.

  • Tarayıcınızdan Netflix hesabınıza giriş yapınız.
  • Tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan “Profil” resmine tıklıyorsunuz.
  • Açılan ekranda “Hesap” yazısını tıklayınız.
  • “Profil ve Ebeveyn Kontrolleri” bölümünden ayarlama yapacağınız hesabı tıklayınız.
  • “Yürütme Ayarları” bölümünü tıklayınız.
  • Açılan ekranda “Ekran başına veri kullanımı” bölümünden “Yüksek” yazısını seçiniz.


Burada dikkat etmeniz gereken bir hususta şudur. Eğer sınırlı kotalı bir internet kullanıyorsanız ve “Yüksek” seçimi yaptıysanız paket kullanım oranınız  çabuk bitebilir. Netflix ayarlarında bu özelliği “Yüksek” olarak seçili kalması için, internet alt yapınızın güçlü ve kullandığınız internet paketinizin de sınırsızsa yapmanızı tavsiye ederiz.

Mobil kategorisinde yer alan Whatsapp Sohbeti Temizle ve Sil Arasında ki fark nedir? içerikli blog yazımıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *