«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Outlook Mail Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Outlook Mail Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Microsoft Outlook mail yedeği nasıl alınır? ve Aldığımız yedekleri nasıl? geri yükleriz. Mail servisleri sınırlı sayıda alan vermektedir. Örneğin 15 GB gibi. Eğer bu mail hesabını pop3 olarak Outlook üzerine yapılandırırsanız, mail sunucunuzda ki bütün iletileri bilgisayar diskinize çeker ve küçük alanlı mail kota sorunlarında önüne geçmiş olursunuz. Ancak bilgisayarda oluşabilecek herhangi bir sorun karşısında, mail datanızın kaybolmaması için belirli aralıklarla başka bir (örneğin usb bellek) taşıyıp saklayabilirsiniz. Hatta aldığınız mail yedekleri başka bilgisayara taşıyıp Outlook yapılandırmasında içeriği oraya da taşıyabilirsiniz. Microsoft Outlook’tan alınan mail yedeklerinin içinde ayrıca mail adres defteri, varsa takvim içeriğinizin de yedekleri otomatik olarak alınır.

Yazı İçeriği:

Microsoft Outlook Mail Yedekleme

1- Outlook uygulamanızı açın ve ekranın hemen sol üst köşesinde yer alan “Dosya” yazısına tıklayın. Karşınıza gelen menüden “Aç ve Dışarı aktar” seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen menüden “İçeri/Dışarı Aktar” seçeneğine tıklayın.

2- Karşınıza “İçeri ve Dışarı Aktarma sihirbazı” ekranı gelecektir. Biz mail yedeklerimizi alacağımız için “Dosya Ver” yazısını seçiyoruz ve “Sonraki” butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

outlook mail yedekleme dosya ver
outlook mail yedekleme dosya ver

3- Oluşturulacak dosya türü bölümünde “Outlook veri dosyası (.pst)” seçip devam ediyoruz.

4- Hangi mail adresin ileti yedeklerini alacaksanız onu seçiniz. “Alt klasörlerle birlikte” seçeneğinin işaretli kalmasına dikkat ediniz. Sonraki butonuna tıklayıp devam edelim

5- Karşımıza Dışa aktarılan dosyayı farklı kaydet ekranı gelecektir. İsterseniz varsayılan veri dosyasına da yedek alabilirsiniz, Yada “Gözat” butonuna tıklayıp mail yedeğinizi farklı bir konuma da (örneğin masaüstü) yedek alabilirsiniz. Tercih size kalmış.  “Yinelenenleri dışarı aktarılan öğelerle değiştir” seçili kalıp Son butonuna tıklıyorsunuz.

6- Sizden son olarak alınan backup için şifre oluşturup oluşturmamanızı soracak tercih yine size kalmış. arada ki fark, yeri yükleme yaparken bu şifreyi size soracak. Outlook üzerinden bütün mail yedeklerini bu şekilde alabilirsiniz. Şimdi gelelim aldığımız bu e-posta yedeklerini farklı bir bilgisayarda bulunan başka bir Outlook mail uygulamasına veya geri yükleme işleminin nasıl yapıldığına.

Microsoft Outlook Mail Yedeğini Geri Yükleme

1- Outlook uygulamanızın açın ve ekranın sol üst köşesinde yer alan “Dosya” menüsüne tıklayın. Açılan ekrandan “Aç ve dışarı aktar > İçeri/Dışarı aktar” seçeneğini tıklayın. Karşınıza gelen İçeri ve Dışarı aktarma sihirbazından, mail yedeğini geri yükleyeceğimiz için bu sefer “Başka bir program veya dosyadan içeri aktar” seçeneğini seçip “Sonraki” butonuna tıklıyoruz.

outlook mail geri yükleme ekranı
outlook mail geri yükleme ekranı

2- Karşımıza gelen dosya içeri aktar ekranından “Outlook veri dosyası (.pst)” seçip devam ediyoruz. İçeri aktarılacak dosya bölümünden az önce aldığımız pst uzantılı mail yedeğimiz neredeyse Gözat butonuna tıklayıp dosyayı seçiyoruz. İçinden öğe içeri aktarılacak klasörü seçin ekranında, “Alt klasörlerle birlikte” seçeneğinin aktif olmasına dikkat edin. “Öğeleri aynı klasöre al” bölümü seçili kalsın. Mail datanızı seçerek Son butonuna tıklayın.

Mail data büyüklüğünüze göre, mailleriniz Outlook uygulamasına geri yüklenmeye başlayacaktır. Microsoft Outlook üzerinden e-posta yedekleri nasıl alınır ve bu mail yedekleri nasıl geri yüklenir anlattım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *